Rekordzistką, jak zwykle, jest Kampania Przeciw Homofobii. W sumie na „nasze” organizacje przekazaliśmy 422,5 tys. zł. Na tle wszytskich NGO wypadamy, jak zwykle, słabo…

Spośród blisko 30 działających w Polsce organizacji pozarządowych, dedykowanych osobom LGBTQIA, tylko siedem ma możliwość otrzymywania 1 procenta z naszych podatków. Tzw. 1 procent to kwota, jaką państwo oddaje z naszych podatków na cele społeczne – stowarzyszenia i fundacje działające w sferze pożytku publicznego.

Jak wypadły „nasze” NGO w tym roku?

Najwięcej, bo blisko 262 tys. zł otrzymała od nas Kampania Przeciw Homofobii. Oznacza to, że przekazaliśmy na KPH o 8,7% więcej niż rok temu. Przypomnijmy jednak, że poprzedni rok był dla Kampanii wybitnie udany, ponieważ jej dochody z 1 procenta skoczyły aż o 40%.

Miłość Nie Wyklucza wyprzedziła w tym roku po raz pierwszy Lambdę Warszawa i zebrała prawie 64,5 tys. zł. Podium zamyka właśnie Lambda Warszawa, na konto której przekazaliśmy 56,3 tys. zł. Trans-fuzja otrzymała od nas nieco ponad 15,3 tys. zł i w tym roku po raz pierwszy znalazła się zaraz za podium. Na ponad 12,6 tys. zł liczyć może Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Ponad 10,3 tys. zł trafiło do Tolerado. To wzrost w ciągu roku o prawie 100%!
Najmniej w zestawieniu uzyskało obecne w nim po raz pierwszy stowarzyszenie „Akceptacja”, którego konto zasili kwota 1480 zł.

W sumie na NGO zajmujące się tematyką LGBTQIA przekazaliśmy o 15,6 proc. więcej niż rok temu. Ta liczba odpowiada ogólnemu wzrostowi przekazanych darowizn na wszystkie organizacje „jednoprocentowe”.

Warto jednak spojrzeć na to w kontekście WSZYSTKICH organizacji, które otrzymały kasę od podatników. Na poniższych wykresach porównać możecie wpłaty pomiędzy organizacjami LGBTQIA oraz pomiędzy Fundacją „Zdążyć z pomocą”, która jest rekordzistką w otrzymywaniu wpłat z 1 procenta oraz przykładowo z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i najwyżej uplasowanym oddziałem Caritas.

Jak widać, Fundacja „Zdążyć z pomocą” otrzymała prawie 635 RAZY WIĘCEJ pieniędzy niż Kampania Przeciw Homofobii.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, podatnicy, którzy w zeznaniach za 2017 r. złożyli wniosek o przekazanie 1% należnego podatku, przekazali organizacjom pożytku publicznego przeciętnie kwotę w wysokości 54 zł. W sumie na wszystkie NGO przekazano w 2017 roku 761,3 mln zł. To aż 15 proc. więcej niż rok temu.

Wśród podatników rozliczających się najpopularniejszymi formularzami, już ponad połowa przekazuje pieniądze na 1 procent.

A jakie w ogóle organizacje wspierano najchętniej? Prezentuje to zestawienie top 10 organizacji pozarządowych, które otrzymały 1 proc. w roku 2017:

Cały raport Ministerstwa Finansów znaleźć można tutaj.

Wypowiedz się! Skomentuj!