Warszawa, 19 marca 2012 – „Osobno i razem. Zrozumieć współczesną miłość, relacje i samotność” oraz „Płeć i gender. Interdyscyplinarne wprowadzenie do tematyki” to tytuł zajęć Jej Perfekcyjności w Uniwersytecie Otwartym UW. Od dziś można się na nie zapisać.

To drugi trymestr, w którym skorzystać można z możliwości zapisania się do JP. Nowością są zajęcia „Osobno i razem”, w których trans poruszać chce m.in. tematy miłości, partnerstwa, przyjaźni, śmierci i samotności.

– Wiedza socjologiczna i z psychologii społecznej w połączeniu z psychoanalitycznym doświadczeniem, jakie posiadam, powinny dać ciekawy efekt – zapowiada autorka zajęć. – Będzie trochę czytania, dużo rozmów z uczestnikami i uczestniczkami oraz pewna część mojego wyjaśniania. To ma być konwersatorium z elementami wykładu.

W opisie zajęć czytamy: „Czym jest współcześnie miłość? Czemu przyrzeczenie „i że cię nie opuszczę aż do śmierci” bardziej nas bawi niż wiąże? Czy istnieje ludzka wspólnota, czy staliśmy się zbitą masą, czy może odpadkiem ludzkim? Strumień postmodernizmu, ponowoczesności, współczesności, czy jakkolwiek by nazwać dzisiejszą epokę, w której wszyscy jednakowo jesteśmy osadzeni – płynie szybkim nurtem. Kurs przewidziany jest dla wszystkich osób, które szukają zrozumienia w galimatiasie, w jaki wpakowała nas rzeczywistość. Oparty na refleksji Zygmunta Baumana oraz innych socjologów i psychologów społecznych, kurs ma na celu opisanie i ujęcie w ramy refleksji naukowej podstawowych zjawisk związanych z miłością, uczuciowością, seksem, związkami, relacjami międzyludzkimi i samotnością.” Zajęcia odbywać będą się we wtorki i wystartować mają 17 kwietnia. Do tego czasu zebrać musi się trzydziestoosobowa grupa osób chętnych, które zapiszą się na kurs.
Kurs „Płeć i gender” był już oferowany przez Uniwersytet Otwarty UW w minionym trymestrze. W opisie zajęć czytamy: „Celem kursu jest zapoznanie Słuchaczy i Słuchaczek z podstawowymi pojęciami i teoriami społecznymi poruszającymi tematykę gender i płci. Poszczególne spotkania kursowe poświęcone będą kolejnym aspektom styku pojęć gender i sex. Interdyscyplinarne podejście do problematyki wiąże się z koniecznością poznania kilku podstawowych tekstów, które konstytuują te pojęcia w dyskursie poszczególnych dziedzin naukowych jak i na ich styku.” Zajęcia odbywać będą się w poniedziałki wieczorem.

– Płeć i gender to dla mnie pojęcia, którymi posługuję się na co dzień – wyjaśnia JP. – Wydaje mi się, że poznanie pewnych teorii i pewnych tekstów zmienia człowieka na zawsze i mam nadzieję, że właśnie takie przeżycie będzie dla uczestników i uczestniczek dostępne na moim kursie.

Na zajecia zapisać może się każda osoba posługująca się językiem polskim, która ukończyła 16 lat. Celem Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego jest zapewnienie osobom dorosłym różnych form kształcenia się na wysokim poziomie, zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami oraz dostosowanych do ich indywidualnych możliwości, a także stworzenie centrum edukacji otwartej, które zapewni dynamiczny rozwój kształcenia ustawicznego w Polsce.

Linki do kursów JP:
Osobno i razem. Zrozumieć współczesną miłość, relacje i samotność
Płeć i gender. Interdyscyplinarne wprowadzenie do tematyki 


Kurs Jej Perfekcyjności na stronie Uniwersytetu Otwartego UW

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!