Warszawa, 16 stycznia 2012 – Nowa praca, której współautorką jest Jej Perfekcyjność ukazała się właśnie w książce poświęconej prspektywie kobiecej w Holokauście. Esej jest pierwszą publikacją trans na ten temat.

Esej Jej Perfekcyjności napisany wraz z Pauliną Kitlas i Ewą Gruczek nosi tytuł „Miejsce. Perspektywa. Interpretacja. Auschwitz jako dominujący dyskurs o Holocauście”. Dotyka istotnego, zdaniem autorek problemu.

– Coraz więcej mówi się o wkluczaniu nowych perspektyw na Holocaust, tego też dotyczyło seminarium, po którym nasza praca powstała – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Obawiamy się jednak, że pomija się często fakt uniwersalizacji doświadczenia obozu Auschwitz i o tym właśnie piszemy.

Praca „Kobiety wobec Holokaustu. Historia znacznie później opowiedziana” ukazała się pod redakcją dr Elisabeth Kohlhaas a wydał ją Młodzieżowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Centrum Międzykulturowe. Zebrano w niej kilkadziesiąt esejów naukowych dotyczących perspektywy kobiecej w mówieniu o Zagładzie.
W książce zostały poruszone aspekty nieoczywiste i po części spoza kanonu tematów związanych z drugą wojną światową. Rola i los kobiet uwikłanych w historię Trzeciej Rzeszy i Holokaustu, zarówno po stronie sprawców, jak i po stronie ofiar, nadal nie zostały w wystarczającym stopniu opisane i przybliżone szerszej publiczności. Książka jest również efektem dyskusji i współpracy między studentami i wykładowcami, którzy wspólnie zgłębiali ten temat w ramach seminariów organizowanych przez MDSM. Ponadto publikacja wpisuje się w aktualną debatę na temat roli płci w badaniu historii i stanowi próbę zwrócenia uwagi na panujące stereotypy dotyczące udziału i zaangażowania kobiet podczas II wojny światowej. 

– Nasza praca porusza tematykę ogólniejszą od tej, którą zajmują się pozostałe prace – tłumaczy trans. – Bardzo cieszę się, że udało mi się wraz z Pauliną i Ewą napisać ten esej. Wydaje mi się, że może ciekawie komentować zawartość całego tomu.

Trans dodała, że na publikację czekała bardzo długo. Seminarium, w którym uczestniczyła odbyło się kilka lat temu i tak JP jak i pozostałe autorki traciły już nadzieję na to, że ich esej kiedykolwiek zostanie jednak opublikowany. Więcej o książce dowiedzieć się można tutaj.


Okładka książki „Kobiety wobec Holokaustu”

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!