Warszawa, 3 sierpnia 2010 – Dzisiejsze przeniesienie krzyża spod Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny w Warszawie zapowiada się naprawdę gorąco. Atmosfera jest napięta i konfliktowa, dlatego na wydarzeniu nie może zabraknąć Jej Perfekcyjności.

Trans już jakiś czas temu zapowiedziała swój udział, komentując powstanie wydarzenia w serwisie facebook.com. Wczoraj zdradziła jednak, że do ostatniej chwili wahała się, czy oby na pewno zjawi się pod Pałacem Prezydenckim. Co zadecydowało o tym, że jednak będzie można ją tam spotkać?

– Emocje – odpowiada bez zastanowienia. – Ogromne emocje, jakie wiążą się z przenosinami. I to zarówno po stronie „obrońców krzyża” jak i „obrońców neutralności państwa”. Uważam, że nie może mnie zabraknąć w takim wydarzeniu.

Jej Perfekcyjność podkreśla osobisty, ale i naukowy wymiar swojej obecności na dzisiejszej ceremonii. Jej Perfekcyjność dodała, że na początku września, podczas organizowanego co trzy lata Zjazdu Socjologicznego wygłosić zamierza referat na temat dyskursu prasowego w momencie śmierci Prezydenta RP 10 kwietnia 2010. Temat ten związany jest nierozłącznie z krzyżem postawionym przed Pałacem Prezydenckim. W swojej pracy naukowej Jej Perfekcyjność zajmowała się także kulturą pamięci – głównie poprzez badanie instytucji związanych z Janem Pawłem II oraz Holocaustem. Do katalogu tego zamierza teraz włączyć także kwestie związane z ofiarami tragedii w Smoleńsku.
Osobisty wymiar wydarzenia polega przede wszystkim na chęci spojrzenia na konflikt rozgrywający się w przestrzeni publicznej. Trans podkreśla, że w całym sporze nie chodzi o sam krzyż, nawet jako symbol religijny.

– Chodzi przede wszystkim o zawłaszczenie przestrzeni symbolicznej, zawłaszczenie dyskursu – wyjaśnia. – Ten, kto zadecyduje o tym, jak będzie mówiło się na temat tragedii w Smoleńsku, będzie mógł dyktować warunki na tym polu. Czyj język zwycięży, ten – jako sprawniej posługujący się tym językiem – będzie decydować o pamięci zbiorowej.

Dziś o godz. 13 krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego zostanie przeniesiony do kościoła św. Anny w procesji, po niej odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i w intencji ojczyzny. 5 sierpnia krzyż poniosą do Częstochowy uczestnicy XXX Jubileuszowej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Po zakończeniu pielgrzymki krzyż ma powrócić do Kaplicy Loretańskiej w kościele św. Anny.

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!