Prezerwatywy, pigułki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, antykoncepcja awaryjna: wszystko to i wiele więcej będzie wkrótce objęte ubezpieczeniem społecznym w Luksemburgu.

Claude Haagen, fot. Jwh at Wikipedia Luxembourg (CC BY-SA 3.0 LU)

Powszechny dostęp do antykoncepcji był jednym z najważniejszych postulatów ogłoszonych przez rząd wybrany w wyborach parlamentarnych w 2018 roku. W środę minister zabezpieczenia społecznego Claude Haagen przyznał, że doszło do pewnych opóźnień we wdrażaniu polityki.

Jak niedawno zauważyli posłowie z Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (LSAP), zarząd Narodowego Funduszu Zdrowia (CNS) zatwierdził projekt umowy sporządzony przez Ministerstwo Zdrowia w styczniu 2020 r. Następnie ogłoszono, że propozycja zostanie przedłożona odpowiedniej komisji jesienią 2021 r.

Dwa lata później widać wyraźnie, że sprawy nie poszły zgodnie z planem. Zdaniem Ministra Ubezpieczeń Społecznych winę za opóźnienie ponosi pandemia koronawirusa.

– Pandemia opóźniła szereg propozycji politycznych, przez co prace nad tym konkretnym projektem ustawy nie przebiegały zgodnie z pierwotnym harmonogramem

– wyjaśnia Haagen.

Dobrą wiadomością jest to, że prace zostały (ostatecznie) wznowione, a proponowana polityka ma zostać uchwalona jesienią 2022 r., zanim wejdzie w życie na początku 2023 r. W praktyce oznacza to, że koszt prezerwatyw męskich i żeńskich, wkładek domacicznych, wkładek domacicznych, kapturków, a także doustne środki antykoncepcyjne zostaną wkrótce objęte systemem ubezpieczeń społecznych.

Pigułki antykoncepcyjne, fot. GabiSanda

Według Haagena ministerstwo zamierza nawet pójść dalej niż pierwotne zakładano. Na początku bowiem planowano nie pokrywać kosztów zakładania i zdejmowania wkładek wewnątrzmacicznych. Przepis ten zostanie zmieniony, aby uwzględnić te procedury.

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że planowane jest również pokrycie kosztów salpingotomii i wazektomii, również z powodów niemedycznych. Celem jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym wyboru – „po konsultacji z lekarzem” – najbardziej odpowiedniej metody antykoncepcji.

Fot. okładkowe: Rose Wong
na podst. rtl.lu

Wypowiedz się! Skomentuj!