Kamp, przegięcie, niedogięcie i zdecydowana przesada. To słowa, które najlepiej opisują Whatever Queer Festival. W ten piątek już trzecia jego edycja w warszawskim Blok Barze.

14717280_727623480722168_2703538012893153729_nFestiwal jest najważniejszym w Polsce wydarzeniem, który skupia performerki i performerów, dla których płeć, orientacja i styl nie mają znaczenia. Mieszają, miksują, kompilują. Nie przejmują się ani ograniczeniami ciała, ani normami kulturowymi. Na scenie Whatever Queer Festival wszystko jest dozwolone i wszystko się może zdarzyć.

W najbliższy piątek na cenie w Blok Barze pojawią się: Nico, Magda Gesler, Lola Noir, Yalla Yalla, Freddie, Enola Gay, Gąsiu i Red Juliette. Wydarzenie nabiera charakteru międzynarodowego – zjeżdżają na nie artystki i artyści nie tylko z całej Polski ale i spoza jej granic, m.in. z Brazylii. Wszyscy mają jeden cel: w ekstatycznej zabawie i przerysowanym performansie pokazać, że granice, o których myślimy jako nienaruszalnych, są tylko konstruktem społecznym.

Pomysł wydarzenia wziął się z Inicjatywy Whatever – nieformalnego kolektywu, który od 2010 roku zajmuje się działaniami na rzecz walki z dyskryminacją wewnątrz środowiska LGBTQIA. Pierwszą i regularnie powtarzaną akcją jest niesienie podczas dorocznej Parady Równości wielkiego białego banera z czarnym napisem WHATEVER.

– Naszym marzeniem jest sprawienie, by każda i każdy odmieniec czuł się w społeczności nieheternormatywnej osobą chcianą i akceptowaną. Nie zgadzamy się na reprodukowanie wykluczających mechanizmów wewnątrz naszej grupy – tłumaczy Jej Perfekcyjność, inicjatorka inicjatywy.

Festiwal jest kolejnym działaniem, które powtarza się regularnie co kilka miesięcy. Jego głównymi aktorkami i prowadzącymi są drag queen Charlotte i Aldona Relax. To one odpowiadają za artystyczny dobór uczestniczek i uczestników Whatever Queer Festival. Trzecia edycja, która odbędzie się w piątek, ma być pod tym względem wyjątkowa. Zwiększa się nie tylko rozmach ale i zasięg wydarzenia. Organizatorki podkreślają wciąż, że trafiać chcą do jak najszerszego grona: by Manifest Whatever docierał do coraz większej grupy osób.

Whatever Queer Festival #3 rusza w piątek 21 października 2016 o 22:00 w Blok Barze. Wstęp na wydarzenie kosztuje 10 zł

Wypowiedz się! Skomentuj!