Dr Anna Kłonkowska z Uniwersytetu Gdańskiego będzie gością styczniowej edycji konwersatorium „Queerowe (od/do)czytanie” na Uniwersytecie Warszawskim. 25 stycznia o godzinie 16:00 zapraszamy na spotkanie pod nazwą „Transfobia czy transmizoginia? Społeczne piętnowanie trans-kobiecości”.

queeroweOdDoCzytanieSpotkanie z dr Anną Kłonkowską będzie ostatnim w tym semestrze w ramach naszego cyklu. Tym bardziej zachęcamy wszystkie osoby do przybycia i uczestnictwa. Dr Anna Kłonkowska to socjolożka, psycholożka, filozofka. Pełni funkcję adiunkta na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Publikuje z zakresu gender i transgender studies, jest też redaktorką naczelną „Miscellanea Anthropologica et Sociologica”. Od 2010 r. prowadzi w Trójmiescie grupę spotkaniową dla osób transpłciowych, współpracuje z Fundacją Trans-Fuzja.

Każde konwersatorium w ramach „Queerowego (od/do)czytania” poprzedzone jest przedstawieniem lektury, która staje się podstawą dyskusji. Każde spotkanie przewidziane jest na 90 min. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.

W natłoku wydarzeń pop-naukowych i ślizgających się po powierzchni zagadnień, chcemy spojrzeć głębiej. Powrót do konwersatoryjnej formuły spotkania jest dla nas szansą sięgnięcia do całkowicie przedefiniowanej choć bardzo klasycznej relacji mistrzowsko-uczniowskiej. Tym razem jednak, mając na uwadze queerowe rozumienie tego, co oznaczała i dlaczego tak ukształtowała się ta relacja w Akademii, chcemy wyjść poza jej ograniczenia i traktować osobę prowadzącą jako facylitującą i oferującą pewne podpowiedzi a nie narzucającą gotowe rozwiązania. Dzięki temu dyskusja wokół tematu może nie tylko opierać się na patrzeniu przez pryzmat teorii queerowych ale i w praktyce realizować postulaty dotyczące podważania istniejących norm.

Podczas konwersatorium zajmiemy się tekstami „Introduction” oraz „Trans Woman Manifesto” z książki Julii Serano „Whipping girl. Transsexual woman on sexism and the scapegoating of femininity”, Kobiety z wyboru. O społecznym wykluczeniu tran-kobiecości” z książki pod redakcją Anny Kłonkowska i Marcina Szulca „Społecznie wykluczeni. Niewygodni, nienormatywni, nieprzystosowani, nieadekwatni” oraz pracą „Gender i inne kłopotliwe terminy. Czyli jak mówić o różnorodności i (nie)normatywności płciowej i seksualnej” Wiktora Dynarskiego i Anny Kłonkowskiej.

Rejestracja na konwersatorium trwa do 17 stycznia do godziny 18:00. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby przyjęte na konwersatorium otrzymają od nas elektroniczne wersje tekstów do zapoznania się przed konwersatorium.

FORMULARZ REJESTRACYJNY ZNALEŹĆ MOŻNA TUTAJ.

Więcej o cyklu dowiedzieć się można tutaj.

Cykl konwersatoriów „Queerowe (od/do)czytanie” dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.

Wypowiedz się! Skomentuj!