Warszawa, 19 sierpnia 2013 – Ruszające od 1 października zajęcia u Jej Perfekcyjności na Uniwersytecie Otwartym UW cieszą się sporym zainteresowaniem. Z trzech kursów oferowanych w tym trymestrze, wolne miejsca zostały jeszcze tylko na dwóch.

Zapisać się można jeszcze na zajęcia „Płeć i gender. Interdyscyplinarne wprowadzenie do tematyki” oraz „Jak queerować rzeczywistość? Queer studies dla początkujących„. Najpopularniejsze zajęcia „Osobno i razem. Zrozumieć współczesną miłość, relacje i samotność” zebrał już komplet chętnych.

– Wiem, że jeszcze nie wszystkie zapisane osoby potwierdziły swój udział – zdradza JP. – Oznacza to, że nadal można wpisać się na listę rezerwową tych zajęć. Na dwa pozostałe jest jeszcze kilka wolnych miejsc, ale docierają do mnie informacje, że jest ich coraz mniej.

Formuła kursów opracowana jest tak, by uczestniczące w nich osoby nie musiały posiadać specjalnej wiedzy przed ich rozpoczęciem. W każdym trymestrze zajęć, jakie prowadziła dotychczas JP, w grupach znalazły się zarówno osoby dwudziestokilkuletnie, jak i takie, które dawno już są na emeryturze. Zajęcia muszą więc być otwarte na wszelkie poglądy, stany wiedzy i różne wykształcenie osób uczestniczących. Trans zaznacza, że liczy zwłaszcza na udział osób młodych, które częściej entuzjastycznie uczestniczą w dyskusjach podczas zajęć.
Zajęcia „Jak queerować rzeczywistość?” są wstępem do teorii queerowych. Celem kursu jest zapoznanie z podstawowymi pojęciami i teoriami skupionymi wokół pojęcia queer studies oraz ich praktycznymi implikacjami. Kurs ma być także próbą znalezienia odpowiedzi na to jakie strategie uznać można za queerowe/queerujące rzeczywistość. Ostatnie zajęcia, „Płeć i gender” poświęcone są aspektom styku pojęć gender i sex – mają być interdyscyplinarnym wprowadzenie do problematyki i zarazem okazją do poznania podstawowych tekstów naukowych kanonicznych dla gender studies.

– Bardzo lubię te wykłady – komentuje Jej Perfekcyjność. – W zależności od dynamiki grupy, wychodzą za każdym razem inaczej. I chyba to jest właśnie w nich najfajniejsze. Nie nudzą mi się, bo ich przebieg jest w pewnym sensie zaskoczeniem nawet dla mnie.

Zajęcia ruszają od początku października. Zapisy trwają już teraz na stronie Uniwersytetu Otwartego UW. Zajęcia JP są wysoko oceniane przez uczestników. Średnia ocen z ewaluacji w skali 1-5 z ostatniego roku wynosi 4,86. 


Zajęcia JP na stronie Uniwersytetu Otwartego UW

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!