Warszawa, 28 marca 2012 – Trwają zapisy na otwarte dla wszystkich chętnych zajęcia JP. „Osobno i razem. Zrozumieć współczesną miłość, relacje i samotność” oraz „Płeć i gender. Interdyscyplinarne wprowadzenie do tematyki” to tytuł zajęć Jej Perfekcyjności w Uniwersytecie Otwartym UW.

Na zajecia zapisać może się każda osoba posługująca się językiem polskim, która ukończyła 16 lat. To drugi trymestr, w którym skorzystać można z możliwości zapisania się do JP. Zajęcia „Osobno i razem” oferowane są po raz pierwszy.

– Nie mogę się doczekać! – cieszy się trans. – Oba kursy są moim autorskim pomysłem, więc cieszę się, że udało mi się uzyskać dla nich akceptację Rady Uniwersytetu Otwartego UW. Mam nadzieję, że zbierze się odpowiednia liczba chętnych i że ruszymy z zajęciami w połowie maja.

W opisie zajęć czytamy: „Czym jest współcześnie miłość? Czemu przyrzeczenie „i że cię nie opuszczę aż do śmierci” bardziej nas bawi niż wiąże? Czy istnieje ludzka wspólnota, czy staliśmy się zbitą masą, czy może odpadkiem ludzkim? Strumień postmodernizmu, ponowoczesności, współczesności, czy jakkolwiek by nazwać dzisiejszą epokę, w której wszyscy jednakowo jesteśmy osadzeni – płynie szybkim nurtem. Kurs przewidziany jest dla wszystkich osób, które szukają zrozumienia w galimatiasie, w jaki wpakowała nas rzeczywistość. Oparty na refleksji Zygmunta Baumana oraz innych socjologów i psychologów społecznych, kurs ma na celu opisanie i ujęcie w ramy refleksji naukowej podstawowych zjawisk związanych z miłością, uczuciowością, seksem, związkami, relacjami międzyludzkimi i samotnością.” Zajęcia odbywać będą się we wtorki i wystartować mają 17 kwietnia. Do tego czasu zebrać musi się trzydziestoosobowa grupa osób chętnych, które zapiszą się na kurs.
Kurs „Płeć i gender” był już oferowany przez Uniwersytet Otwarty UW w minionym trymestrze. W opisie zajęć czytamy: „Celem kursu jest zapoznanie Słuchaczy i Słuchaczek z podstawowymi pojęciami i teoriami społecznymi poruszającymi tematykę gender i płci. Poszczególne spotkania kursowe poświęcone będą kolejnym aspektom styku pojęć gender i sex. Interdyscyplinarne podejście do problematyki wiąże się z koniecznością poznania kilku podstawowych tekstów, które konstytuują te pojęcia w dyskursie poszczególnych dziedzin naukowych jak i na ich styku.” Zajęcia odbywać będą się w poniedziałki wieczorem.

– To zupełnie odmienne zajęcia i to mnie chyba najbardziej cieszy – komentuje trans. – „Osobno razem” to zdecydowanie bardziej praktyczny kurs, podczas gdy „Płeć i gender” stawia jednak na teoretyczne podstawy zagadnienia. Niemniej, mam nadzieję, że oba wzbudzą zainteresowanie.

Celem Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego jest zapewnienie osobom dorosłym różnych form kształcenia się na wysokim poziomie, zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami oraz dostosowanych do ich indywidualnych możliwości, a także stworzenie centrum edukacji otwartej, które zapewni dynamiczny rozwój kształcenia ustawicznego w Polsce.

Linki do kursów JP:
Osobno i razem. Zrozumieć współczesną miłość, relacje i samotność
Płeć i gender. Interdyscyplinarne wprowadzenie do tematyki


Zajęcia JP na stronie Uniwersytetu Otwartego UW

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!