Warszawa, 2 marca 2012 – Jej Perfekcyjność zaprasza na pokaz filmu „After Stonewall”, który w ramach Czwartków z Kulturą odbędzie się już w 8 marca o godzinie 18:00 na Uniwersytecie Warszawskim. Film poprzedzi słowo wstępne od dr Tomasza Basiuka z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

To pierwsza, organizowana oficjalnie przez Zarząd Samorządu Studentów UW projekcja poruszająca tematykę LGBTQ. „After Stonewall” to barwny, dokumentalny film w reżyserii Johna Scagliotti, który ukazuje pierwsze 30 lat tworzenia się ruchów gejowsko-lesbijskich po zamieszkach w Stonewall w 1969.

– Udało się! – cieszy się trans. – Możecie mi wierzyć, że przygotowanie takiego pokazu pod auspicjami ZSS UW to niełatwa sprawa. Ale właśnie z myślą o takim pokazie włączyłem się w działalność Komisji Kultury Zarządu w grudniu 2011. I nareszcie się udało!

„Czwartki z Kulturą” to cykl spotkań i przeglądów filmowych oraz spotkania z ciekawymi osobami różnych dziedzin życia społecznego i naukowego. Wstęp na pokazy jest wolny. Spotkanie odbędzie się w sali 200 (II piętro) w budynku Samorządu Studentów UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 24 (tzw. Mały Dziedziniec UW) – wejście przez bramę główną UW. Film „After Stonewall” otrzymał m.in. Audience Award w kategrii Outstanding Documentary Feature podczas L.A. Outfest w 1999 roku. Ukazuje historię ruchów gejowsko-lesbijskich na przestrzeni lat 1969-1999 i jest najlepszym filmem zbierającym w całość ewolucję i zmiany, jakie zachodziły tak w samych ruchach jak i w społeczeństwach na całym świecie, ze szczególnym naciskiem na USA.
Wstęp do projekcji wygłosi dr Tomasz Basiuk. Basiuk jest wykładowcą w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, którym kieruje od 2005 roku. Jest autorem publikacji dotyczących studiów queer oraz postmodernizmu w literaturze amerykańskiej, m.in. „Wielki Gaddis: realista postmodernistyczny” (2003). Współredaktor prac zbiorowych „Odmiany odmieńca / A Queer Mixture” (2002), „Parametry pożądania” (2006) i „Out Here” (2006). Członek redakcji pisma internetowego InterAlia (www.inrteralia.org.pl) poświęconego studiom queer.

– Udział Tomka Basiuka jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – zdradza JP. – Tym bardziej, że teraz jest on na urlopie naukowym poza granicami Polski i specjalnie dla nas zarezerwował ten wieczór. Stąd wiem, że to będzie ciekawe spotkanie.

Trans podkreśla, że ważne jest, by na spotkaniu pojawiło się wiele osób – nie tylko dlatego, że film jest ciekawy, ale także dlatego, by pokazać, że tematyka LGBTQ jest interesująca i że warto organizować takie spotkania. Duża frekwencja będzie, zdaniem JP, wpływać na postawę władz samorządu studenckiego wobec kolejnych inicjatyw tego typu. Wstęp jest, oczywiście, wolny!

Tutaj znaleźć można wydarzenie na facebooku.


Plakat reklamujący film „After Stonewall”

/Życie Warszawy/

Wypowiedz się! Skomentuj!