Warszawa, 23 maja 2011 – Dziś poznaliśmy program Tygodnia Równości na Ursynowie. Przez 7 dni dzielnica przy pomocy Queer UW promować będzie równość, tolerancję i otwartość.

Tydzień Równości na Ursynowie rusza w sobotę 4 czerwca. Rozpocznie się plenerowym pokazem filmu „Trans-america” w reż. Duncana Tuckera. Fabuła filmu opiera się na losach transseksualistki Bree (Felicity Huffman), która nieoczekiwanie zmuszona jest do spotkania po wielu latach ze swoim synem Tobym (Kevin Zegers). Dodatkowa komplikacją jest fakt, że Toby nie ma pojęcia, iż odbierająca go z więzienia w Nowym Jorku kobieta jest w istocie jego ojcem.

– Film nominowano do Oscara w dwóch kategoriach, najlepsza aktorka i najlepsza piosenka – wyjaśnia Jej Perfekcyjność, prezes Queer UW. – Przedmowę do niego wygłosi Jacek Żakowski z „Polityki” oraz Anna Grodzka z Fundacji Trans-fuzja. Zapraszamy na niego całe rodziny, bo to naprawdę udana produkcja.

W niedzielę zaplanowano wernisaż wystawy prac młodych artystów, któzy w swojej twórzości zajmują się tematyką wykluczenia i dyskryminacji. W budynku Urzędu Dzielnicy zobaczyć będzie można prace m.in. Marty Zabłockiej i Katarzyny Szaulińskiej. Wystawa trwać będzie do końca Tygodnia Równości na Ursynowie. Poniedziałek poświęcony będzie sytuacji kobiet w dyskusji pt. „Czy kobiety mają gorzej?” wezmą udział dr Agnieszka Graff (UW), Anna Laszuk z TOK FM i Piotr Pacewicz z „Gazety Wyborczej”. Podobne spotkanie pod tytułem „Czy równość się Ursynowowi opłaca?” odbędzie się dzień później, także na terenie Urzędu Dzielnicy Ursynów. Wezmą w nim udział prof. Ireneusz Krzemiński i prof. Małgorzata Fuszara, całość moderować będzie zaś Robert Kulpa z University of London.
Środa dedykowana będzie osobom niepełnosprawnym. Po filmie przygotowanym przez Marka Sołtysa, znanego jako Szalony Wózkowicz, w debacie udział wezmą autor, sportowiec ze Stowarzyszenia Culani, przedstawiciele dzielnicy Ursynów oraz PFRON. Wspólnie będą zastanawiać się jak w życiu codziennym możemy pomagać wyrównywać szanse osób niepełnosprawnych. Piątek dedykwany będzie mniejszościom narodowym, etnicznym i religijnym. W spotkaniu poświęconym temu problemowi udział wezmą Omena Mensah, Krystian Legierski, Kim Lee i dr Bożena Keff.

– Dodatkowo w czwartek i piątek w ursynowskich liceach przeszkolone certyfikowane trenerki przeprowadzą warsztaty antydyskryminacyjne – powiedziała Jej Perfekcyjność. – Chcemy uwrażliwiać młodzież na problem dyskryminacji w ich otoczeniu i uczyć ich żyć w zróżnicowanym społeczeństwie.

W sobotę od 9:00 do 11:00 na parkingach przed centrami handlowymi na Ursynowie pojawi się specjalny tir, który promować będzie równość i Ursynów jako miejsce przyjazne wszystkim. Organizatorem wydarzenia jest dzielnica Ursynów a jego wykonawcami Queer UW i firma Gepon.


Pierwsze informacje o Tygodniu Równości na Ursynowie

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!