Warszawa, 25 lutego 2011 – Queer UW na swojej tymczasowej stronie internetowej ogłosiło wczoraj założenia konferencji „Strategie queer”, która odbyć się ma w dniach 3-4 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim. Patronat nad wydarzeniem objęła Komisja Rektorska ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji UW.

Na zapowiedź konferencji oczekiwano już od pewnego czasu – nieoficjalne informacje o jej tytule i terminie pojawiały się m.in. na stronie facebookowej Queer UW i w zapowiedziach członków i członkiń organizacji. Teraz poznaliśmy wszystkie założenia i wymagania wydarzenia.

– Chcemy zaprosić przede wszystkim studentów/studentki, doktorantów/doktorantki, młodych pracowników i młode pracowniczki nauki – wyjaśnia Jej Perfekcyjność z Komitetu organizacyjnego konferencji. – Wierzymy, że w ten sposób uda się nam pokazać różnorodności polskich przedsięwzięć badawczych w zakresie queer studies.

W call for papers organizatorzy napisali: „Queer studies, interdyscyplinarne badania nad problematyką nienormatywności płciowej i seksualnej, rozwijają się od lat dziewięćdziesiątych minionego wieku w powiązaniu z różnymi dyscyplinami wiedzy naukowej. W Polsce badania te obecne są od lat dwutysięcznych i rozwijają się bardzo dynamicznie. Okazało się bowiem, że badania queer dostarczają niezwykle użytecznych narzędzi do diagnozowania sytuacji osób nieheteroseksualnych i transpłciowych w naszej części świata, poszukiwania wyjaśnień tej sytuacji i wskazywania na możliwe perspektywy zmian. Queer studies stały się ważnym narzędziem polskich badań socjologicznych, filozoficznych, kulturoznawczych i antropologicznych, filozoficznych, literaturoznawczych, językoznawczych, prawnych i wielu innych.”
Multidyscyplinarność i interdyscyplinarność charakteryzują queer studies i dlatego będą na pewno szeroko obecne podczas czerwcowej konferencji. Udział w konferencji wiąże się z pokryciem opłaty: 50 zł w przypadku studentów i studentek, 100 zł w przypadku doktorantów i doktorantek oraz 200 zł dla osób pracujących naukowo. Symboliczna opłata przeznaczona będzie przede wszystkim na pokrycie kosztów cateringu. Konferencja odbędzie się tydzień przed Paradą Równości 2011.

– Nie mogę się doczekać pierwszych zgłoszeń – powiedziała trans. – Mam nadzieję, że to będzie naprawdę mocne wydarzenie naukowe, które stanie się dla nas nie tylko okazją poznania bieżących badań queer ale także próbą przewidywania jak badania te będą się rozwijać w Polsce w najbliższych latach.

Przy organizacji konferencji organizację Queer UW wspierają Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Genderowo-Queerowe Koło Naukowe Uniwersytetu Warszawskiego. W skład Komitetu naukowego konferencji weszli: dr hab. Joanna Mizielińska (SWPS), dr hab. Jacek Kochanowski (UW), dr hab. Jan Potkański (UW), dr Tomasz Basiuk (UW), dr Tomasz Sikora (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

Więcej informacji znaleźć można na tymczasowej stronie Queer UW, na wydarzeniu w serwisie facebook.com oraz pobierając call for papers.


Strona tymczasowa Queer UW

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!