Warszawa, 11 listopada 2010 – Konferencja „Kontrowersje dyskursywne. Między wiedzą specjalistyczną a praktyką społeczną”, na której JP wygłosi swój referat o depatologizacji transseksualizmu rusza już za tydzień w Lublinie. Organizatorem wydarzenia jest Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II.

Konferencja potrwa dwa dni, podczas których uczestnicy – naukowcy z całego kraju – będą zastanawiać się nad wiedzą, jako konstytutywnym elementem rzeczywistości społecznej. Jej wyrazem ma być napięcie pomiędzy specjalistycznymi dyskursami naukowymi a potocznymi wyrazami świadomości zbiorowej.

– Socjologia wiedzy, bo w tej dziedzinie odnajduję przede wszystkim inspirację twórców konferencji, to jedno z ciekawszych zagadanień naukowych – powiedziała Jej Perfekcyjność. – Choć nie jestem specjalistą w tym obszarze, to wydaje mi się, że poruszenie perspektywy osób trans wobec dyskursu naukowego może być inspirujące, ciekawe i świeże.

Jej Perfekcyjność wystąpi na konferencji z referatem „Nie jesteśmy chorzy. Walka osób transseksualnych o depatologizację w ramach kampanii Stop Trans Pathologization 2012”. Tematyka ta wpisuje się w jeden z obszarów zainteresowań konferencyjnych, jaki zaproponowali organizatorzy uczestnikom. Naukowcy z KUL podkreślają w ogłoszeniu, że „w ostatnim czasie wiele wydarzeń uświadamia nam coraz bardziej znaczenie styku nauki i społeczeństwa.” Dlatego też szczegółowe tematy konferencji dotyczyć będą różnych aspektów tworzenia, odbioru i funkcjonowania wiedzy specjalistycznej w kontekście społecznym.
Nie ogłoszono jeszcze dokładnego programu dwudniowego wydarzenia, więc nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy zaplanowano wystąpienie Jej Perfekcyjności. Raczej pewne jest jednak to, że referat JP wywołać może dyskusję. Sama trans podkreśla znaczenie, jakie ma dla niej udział w tej konferencji.

– Lubię odwiedzać nowe środowiska, nowe miejsca – wyjaśnia. – Tak jak cieszyłem się na możliwość wzięcia udziału w konferencji na AWF we Wrocławiu jakiś czas temu, tak teraz nie mogę się doczekać KULu. Każde spotkanie z innymi perspektywami uczy nas czegoś nowego.

Jej Perfekcyjność zapowiedziała, że w związku ze swoimi innymi obowiązkami, nie będzie w stanie wziąć udziału w całym wydarzeniu. W skład komitetu organizacyjnego konferencji weszli prof. dr hab. Arkadiusz Jabłoński, ks. prof. dr hab. Jan Szymczyk i prof. dr hab. Mariusz Zemło.

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!