Lublin, 18 listopada 2010 – Referat pt. „Nie jesteśmy chorzy. Walka osób transseksualnych o depatologizację w ramach kampanii Stop Trans Pathologization 2012” trans wygłosi dziś około godziny 17.30 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Jej Perfekcyjność prezentować się będzie w sali 304 Collegium Jana Pawła II. W trakcie sesji, w której będzie się prezentować, pojawią się także wystąpienia naukowców z KUL, UMCS i UŁ. Wszystkie związane są z tytułem konferencji „Kontrowersje dyskursywne. Między wiedzą specjalistyczną a praktyką społeczną”.

– Mam już wszystko przygotowane i cieszę się na dzisiejszą prezentację – powiedziała trans. – To dla mnie okazja do odwiedzenia nowego miejsca ale i zaprezentowania się przed nowym audytorium, innym niż dotychczas. Myślę, że to cenne i czekam z niecierpliwością na dyskusję po referacie.

Jej Perfekcyjność nie weźmie udziału w całej konferencji. Przewidziano ją bowiem na dwa dni – trans opuści jutrzejsze wystąpienia z powodu innych obowiązków, jakie czekają na nią w Warszawie. Podkreśliła jednak, że ubolewa nad tym, bo część wystąpień zapowiada się bardzo ciekawie. Wyraziła nadzieję, że z niektórymi zapozna się w publikacji pokonferencyjnej.
Naukowcy z KUL podkreślają w ogłoszeniu, że „w ostatnim czasie wiele wydarzeń uświadamia nam coraz bardziej znaczenie styku nauki i społeczeństwa.” Dlatego też szczegółowe tematy konferencji dotyczyć będą różnych aspektów tworzenia, odbioru i funkcjonowania wiedzy specjalistycznej w kontekście społecznym. Naukowcy z całego kraju będą zastanawiać się nad wiedzą, jako konstytutywnym elementem rzeczywistości społecznej. Jej wyrazem ma być napięcie pomiędzy specjalistycznymi dyskursami naukowymi a potocznymi wyrazami świadomości zbiorowej.

– Muszę jeszcze dzisiaj wrócić do Warszawy, więc będzie to dla mnie ciężki dzień – stwierdziła Jej Perfekcyjność. – Zależy mi jednak na tym, by pojawić się dziś w Lublinie, więc mimo wszystko cieszę się na myśl o tej podróży. Mam nadzieję, że moje wystąpienie wypadnie tak, jak sobie tego życzę.

W skład komitetu organizacyjnego konferencji weszli prof. dr hab. Arkadiusz Jabłoński, ks. prof. dr hab. Jan Szymczyk i prof. dr hab. Mariusz Zemło. Udział Jej Perfekcyjności w konferencji dofinansowany jest ze środków Instytutu Socjologii UW.

Tutaj znaleźć można pełny program konferencji.

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!