Warszawa, 6 września 2010 – Referat „Śmierć Prezydenta. Analiza dyskursu prasowego w ogólnopolskich dziennikach drukowanych” wygłosi na najbliższym Zjeździe Socjologicznym w Krakowie Jej Perfekcyjność. Pobyt w tym mieście wykorzysta także na zabawę.

Referat trans będzie częścią panelu „Śmierć i umieranie we współczesnej kulturze”, któremu przewodniczą Anna E. Kubiak z Polskiej Akademii Nauk oraz Małgorzata Zawiła z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zjazd Socjologiczny odbywa się co trzy lata i jest wielkim świętem polskich socjologów i socjolożek.

– To mój pierwszy raz na Zjeździe – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Więc oczywiście się trochę stresuje. Tym bardziej, że mój referat porusza temat dość świeży. W momencie, gdy go zgłaszałem, byliśmy daleko choćby przed całą awanturą o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Chcę jednak uniknąć nawiązań do obecnej sytuacji, nie o tym chcę mówić.

Jej Perfekcyjność nie zdradza dokładnie o czym będzie mówić. Wiadomo jedynie, że zająć się ma analizą dyskursu w prasie codziennej, która ukazała się w dniach 10-12 kwietnia 2010 a więc tuż po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. To jednak właśnie osoba prezydenta będzie dla trans interesująca. JP zajmowała się już analizą dyskursu dotyczącą zmarłych. Obszerną pracę poświęciła II i III rocznicy śmierci Jana Pawła II. To o tyle ciekawe, że wydarzenia dziejące się zaraz po 10 kwietnia były czasem przyrównywane do tego, co działo się po odejściu papieża.
Trans zamierza skorzystać z okazji i przybyć do Krakowa w środę wieczorem oraz pozostać tam do niedzieli. Zapowiedziała już, że w piątek i sobotę będzie bawić się w tamtejszych klubach. Zdradziła także, że w czasie pobytu zatrzyma się w jednym z mieszkań na nowych osiedlach „nieopodal nowego kampusu UJ”.

– W piątek dołączyć do mnie mają dwaj znajomi – zapowiada trans. – Będziemy wspólnie bawić się w tym gościnnym dla nas zazwyczaj mieście. Dzięki uprzejmości mojego znajomego Gr, mamy do dyspozycji pod jego nieobecność piękne mieszkanie. Myślę, że to będzie wspaniałe przeżycie nie tylko naukowe ale i towarzyskie.

W grupie tematycznej, w której występować będzie JP, usłyszeć będzie można także referaty: „Katyń 2010″. Studium zachowań żałobnych społeczeństwa polskiego”, „Kulturowy status płodu ludzkiego w kontekście rytuałów pogrzebowych”, „Martwe ciała czyli o zepsutych maszynach i biologicznych egzemplarzach” oraz „Zmieniający się obraz śmierci we współczesnej kulturze popularnej”. XIV edycja Zjazdu Socjologicznego nosi tytuł „Co się dzieje ze społeczeństwem?” i trwać będzie od 8 do 11 września w Krakowie. Więcej informacji o programie Zjazdu znaleźć można na stronie www.zjazd14.socjologia.uj.edu.pl.


a

/Gazeta.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!