Warszawa, 25 lipca 2010 – „Długie dni, krótkie noce” to tyłu fotofelietonu, którego bohaterką jest Jej Perfekcyjność. Autorką zdjęć jest Katarzyna Ewa Żak, która na 7 czarno-białych fotografiach opowiedzieć chciała o życiu trans.

Zdjęcia dostępne są na stronie KatarzynaEwaZak.blogspot.com od piątku. Przedstawiają trans w różnych momentach jej życia a wykonane zostały w przeciągu ostatniego miesiąca. Jak podkreśla Jej Perfekcyjność, współpraca z autorką była dla niej przyjemnością.

– Widać było, że fotografa wie, co chce osiągnąć, jaki ma być efekt jej pracy – powiedziała potem. – Dlatego też z chęcią uczestniczyła w różnych momentach mojego życia i śledziła to, co się w nim dzieje.

Trans zdradza, że zdjęcia wykonane były m.in. na posiedzeniu Parlamentu Studentów UW, w czasie jej codziennej podróży na Uniwersytet Warszawski, w biurze jej zaprzyjaźnionej firmy, na imprezach oraz w domu trans. Wszystkie zostały wywołane jako czarno-białe przez co pozwalają skupić się odbiorcy na samej treści zdjęcia a nie na kolorach, które mogłyby rozpraszać uwagę.
Zdjęcia i cały fotofelieton posłużyć miały autorce w czasie rekrutacji na studia w jednej z wyższych szkól artystycznych w Polsce. Ostatecznie jednak zostały umieszczone na stronie, jako dokumentacja pracy Żak.

– Kasia ma talent i dobrze, żeby chwaliła się nim światu – powiedziała Jej Perfekcyjność. – Więc założenie fotobloga było, moim zdaniem, bardzo dobrą decyzją. Inaczej część z jej bardzo dobrych prac pozostałaby w ukryciu. A wiem, co mówię, bowiem zanim zgodziłem się na współpracę, miałem okazję kilka jej dzieł zobaczyć.

Trans dodała także, że zdjęcia wykonane przez Katarzynę Ewę Żak są dla niej momentami bardzo intymne i dopuściła fotografkę do sytuacji, w których zazwyczaj przebywa sama. Dlatego też decyzja o podjęciu współpracy z fotografką była dla niej tak trudna.


Finałowe zdjęcie z fotofelietonu (fot. Katarzyna Ewa Żak)

/Rzeczpospolita/

Wypowiedz się! Skomentuj!