Warszawa, 17 czerwca 2010 – Spektakl audiowizualny „186 stopni [obóz: reintegracja]” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie zamierza obejrzeć dziś Jej Perfekcyjność. Film opowiada o wydarzeniach, które stanowią od pewnego czasu zainteresowanie badawcze trans.

Film powstał na podstawie i pod wpływem wystawy „Ocaleni z Mauthausen”, która od pewnego czasu dostępna jest w Domu Spotkań z Historią. Jak podkreśla trans, nie miała jeszcze okazji zmierzyć się z samą ekspozycją i przeżyć jej, ale planuje to w najbliższym czasie.

– Może nawet uda mi się to za jednym zamachem? – zastanawia się. – Brak czasu uniemożliwił mi udział w wernisażu jak i w odwiedzeniu DSH później. Żałuję, ale i wierzę, że uda mi się nadrobić tę zaległość.

Spektakl jest artystycznym montażem relacji świadków zebranych w książce i na wystawie Ocaleni z Mauthausen, animacji wykorzystującej m.in. zdjęcia z obozu, i specjalnie skomponowanej muzyki. Młodzi twórcy, autorzy spektaklu: Paulina Jędrzejewska (scenariusz i reżyseria), Łukasz Szczepański (wideo), Paweł Uszyński (muzyka) ukazują własną interpretację doświadczeń obozowych. Tytułowe 186 stopni to liczba schodów, którą więźniowie Mauthausen pokonywali codziennie, idąc z ciężkimi głazami z kamieniołomów do obozu.
Jej Perfekcyjność zajmuje się Zagładą i kulturą pamięci już od pewnego czasu. Lada dzień powinny ukazać się w pracach zbiorowych dwie niemieckojęzyczne publikacje jej autorstwa poświęcone tym zagadnieniom. W jednej zastanawia się nad dominacją Auschwitz w dyskursie o Holocauście, w drugiej zaś – analizuje miejsce pamięci, jaki jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

– Spotkanie ze świadką i uczestniką tamtych wydarzeń zarazem wywołało we mnie pewną zmianę – wyznała trans. – O ile bowiem lektura książki Z. Baumana „Nowoczesność i Zagłada” była dla mnie ważnym przeżyciem intelektualnym, o tyle dopiero spotkanie z panią Zofią Posmysz trafiło także do moich emocji. To temat dla mnie ważki.

JP zapowiedziała, że na wystawie i projekcji zjawi się ze swoimi znajomymi, którzy razem z nią uczestniczą w projektach badawczych poświęconych Holocaustowi (m.in. „Auschwitz a wyzwania współczesności” czy też „Auschwitz i Holocaust z perspektywy kobiet”) i kulturze pamięci (m.in. „Kultura pamięci w Polsce i w Niemczech w XX wieku”).


Plakat reklamujący projekcję

/Gazeta.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!