Warszawa, 21 maja 2010 – W trakcie kongresu „Wolność w nowoczesnym świecie” Jej Perfekcyjność przyglądać się będzie panelowi „Wolność polskiego geja i polskiej lesbijki” oraz panelowi „Wolność gender”. Zapowiedziała, że zabierze w nich głos.

Pierwsze spotkanie rozpocznie się jutro o 12.30 w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie. Moderować je będzie Tomasz Raczek a udział w nim wezmą Hanna Bakuła. Paweł Fijałkowski (autor książki „Homoseksualizm. Wykluczenie – transgresja – akceptacja”), Yga Kostrzewa, Krystian Legierski, Piotr Pacewicz („Gazeta Wyborcza”) oraz Krzysztof Tomasik (autor książki „Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku”).

– Zapowiada się naprawdę ciekawie – skomentowała Jej Perfekcyjność. – Wydaje mi się, że wnioski z tej debaty mogą okazać się cenne, tym bardziej, że dość wpływowe media zajmują się obsługą medialną wydarzenia. Mam po prostu nadzieję, że wnioski z dyskusji „wyjdą” poza Kongres.

W zapowiedzi kongresu, jego organizatorzy piszą: „Wolność jest kluczową wartością współczesnej demokracji. Wolność i podmiotowość każdego, niezależnie od przekonań, stylu życia, koloru skóry czy wyznania jest najwyższym dobrem chronionym przez polską Konstytucję. (…) W demokracji większość decyduje o kierunku rozwoju kraju. Większość nie może jednak ograniczać ani praw mniejszości, ani praw jednostki. (…) Sądzimy, że dwadzieścia lat po tym, jak Polacy odzyskali wolność, trzeba się zastanowić nad znaczeniem tego słowa. Czy są jeszcze obszary, gdzie nam wolności brakuje – w gospodarce albo w sferze społecznej? Czy rozumiemy, że chcąc wolności dla siebie, musimy ją zagwarantować innym, również tym, których inność nam przeszkadza? (…) Po to, by się rozwijać, kraje i społeczeństwa potrzebują wizji. Solidarność miała taką wizję, a było nią odzyskanie wolności i suwerenności. (…) Dziś Polska rozwija się pomimo globalnego kryzysu i już wiemy, że dogonimy Europę. Potrzebujemy marzeń i motywacji na kolejne lata. W prawdziwym społeczeństwie obywatelskim takie marzenia mogą się pojawiać oddolnie, z inicjatywy różnorodnych środowisk. Chcemy, aby Kongres był inspiracją do konstruktywnego myślenia o przyszłości. Sądzimy, że wolność jako fundamentalna wartość współczesnej demokracji powinna być drogowskazem dla budowy wizji przyszłości nowoczesnego kraju.”
Panel o wolności gender gościć będzie Małgorzatę Fuszarę, Mirellę Panek–Owsiańską oraz Zbigniewa Pełczyńskiego (Oxford University). Na nim także zjawić się chce trans.

– Miałem przyjemność wygłosić kiedyś referat na temat wolności gender – powiedziała Jej Perfekcyjność. – Podczas konferencji o zasadach Yogyakarty mówiłem o wolności do braku gender i podkreślałem znaczenie wolności do braku gender. Mam nadzieję, że do podobnych wniosków dojdą uczestnicy.

Udział w kongresie wymagał wcześniejszej rejestracji. Całe wydarzenie rozpoczyna się w Trybunale Konstytucyjnym, którego biuro jest jednym ze współorganizatorów całego wydarzenia.
Program kongresu znaleźć można tutaj.

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!