Warszawa, 3 października 2008 – Pierwszy październikowy weekend rusza. Jej Perfekcyjność spędza go, jak zawsze, bardzo intensywnie. Tym razem poza imprezowaniem ma jednak także inne plany.

Pytana o to, czy nie znudzi się jej imprezowanie, Jej Perfekcyjność odpowiada zawsze tym samym szczerym śmiechem. Ten weekend rozpocznie imprezą w stylu vintage w warszawskiej Utopii. W ramach cyklu „Tych lat nie odda nikt… The Greatest Polish Divas” wystąpi Krystyna Prońko. Gwiazda znana z hitów takich jak „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Deszcz w Cisnej” czy „On nie kochał nas” (w duecie z Majką Jeżowską) wznowi cykl po wakacyjnej przerwie.

– Dotychczas wszystkie imprezy cyklu były bardzo udane, więc pewno tak samo będzie i tym razem – cieszy się Jej Perfekcyjność. – Nie można sobie wyobrazić lepszeg początku weekendu.

Imprezowy weekend nie będzie jednak sednem działań Jej Perfekcyjności. Sobotę zamierza bowiem spędzić na… Uniwersytecie Warszawskim. Tam bowiem realizuje jeden z największych dotychczas projektów społeczno-naukowych, polegający na zeskanowaniu wypisów lektur potrzebnych podczas zajęć dydaktycznych w Instytucie Socjologii. Współpracuje w tym zakresie z e-bUW, czyli elektornicznym wydziałem Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz Połączonymi Bibliotekami Wydziału Filozofii i Socjologii UW, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

– To ogromna ilość pracy, którą zajmuję się od jakiegoś już czasu – zdradziła Jej Perfekcyjność. – Mimo, że nie wiąże mnie już właściwie nic z Instytutem Socjologii, chcę zrealizować projekt, który obiecałem studentom i studentkom jakiś czas temu.

Ukoronowaniem weekendu ma być udział Jej Perfekcyjności w towarzystwie Ju w uroczystości wręczenia Literackich nagród Nike 2008. Jej Perfekcyjność otrzymała zaproszenie na tę uroczystość, jako członkini Senatu UW. Postanowiła skorzystać z okazji i na pewno zjawi się w niedzielę wieczorem w gmachu BUW, gdzie zaplanowano uroczystość.
Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 12. Jej celem jest promocja literatury polskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Dotyczy tylko autorów żyjących. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji, drugi to wybór siedmiu finalistów. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści nie znają ostatecznego werdyktu. Zwycięzca otrzymuje statuetkę Nike i czek na 100 tys. zł. Fundatorami Nagrody Literackiej „Nike” są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.


Plakat reklamujący koncert w Utopii

Krystyna Prońko – Jesteś lekiem na całe zło

Książki nominowane w tym roku do nagrody Nike 2008:
– „Przelotem”, Urszula Kozioł, Wydawnictwo Literackie, Kraków – więcej
– „Twarz Tuwima”, Piotr Matywiecki, W.A.B., Warszawa, – więcej
– „Obwód głowy”, Włodzimierz Nowak, Czarne, Wołowiec – więcej
– „Czarny ogród”, Małgorzata Szejnert, Znak, Kraków – więcej
– „Asystent śmierci”, Bronisław Świderski, W.A.B., Warszawa – więcej
– „Bieguni”, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie, Kraków – więcej
– „Nagrobek z lastryko”, Krzysztof Varga, Czarne, Wołowiec – więcej

/Gazeta.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!