W minionym roku przekazałyśmy_liśmy na organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką osób LGBT ponad 1,3 mln zł. To kolejny rekord. Największym zwycięzcą okazała się znów KPH.

Spośród blisko 30 działających w Polsce organizacji pozarządowych, dedykowanych osobom LGBTQIA, tylko siedem ma możliwość otrzymywania 1 procenta z naszych podatków. Tzw. 1 procent to kwota, jaką państwo oddaje z naszych podatków na cele społeczne – stowarzyszenia i fundacje działające w sferze pożytku publicznego.

1 procent to kwota podatku dochodowego, jaką każda osoba składająca deklarację podatkową, może przekazać na organizacje pożytku publicznego (OPP). Od tego roku ta kwota to 1,5 proc.

Jak wypadły „nasze” NGO w minionym roku?

Najwięcej, bo ponad 750 tys. zł otrzymała od nas Kampania Przeciw Homofobii. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat KPH prawie PODWOIŁA kwotę, jaką otrzymuje od nas w ramach 1 procenta! W ogóle kwota przekazywana przez nas na „nasze” organizacje wzrosła drastycznie w tym okresie.

Miłość Nie Wyklucza zebrała prawie 270 tys. zł. Podium zamyka zaś Trans-Fuzja, na konto której przekazaliśmy blisko 105 tys. zł. Trans-fuzja po raz pierwszy wyprzedziła w tym „wyścigu” Lambdę Warszawa, która otrzymała od nas prawie 93 tys. zł. Na blisko 41 tys. zł liczyć mogło gdańskie Tolerado, zaś Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy dostało od nas prawie 31 tys. zł. Najmniej w zestawieniu uzyskało obecne w niedawna stowarzyszenie „Akceptacja”, którego konto zasili kwota 11,6 tys. zł.

Jeszcze w 2021 roku przekazywaliśmy na organizacje LGBTQIA około 800 tys. zł. Dziś ta kwota to 1,3 mln zł!

Jak wypada 1 procent w całej populacji?

Warto jednak spojrzeć na to w kontekście WSZYSTKICH organizacji, które otrzymały kasę od podatników. Na poniższych wykresach porównać możecie wpłaty pomiędzy organizacjami LGBTQIA oraz pomiędzy Fundacją „Zdążyć z pomocą”, która jest rekordzistką w otrzymywaniu wpłat z 1 procenta oraz przykładowo z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i Caritas Polska.

Jak widać, wpłaty dla najwięcej otrzymującej organizacji LGBTQIA – KPH stanowią tylko 0,36 proc. wpłat, które otrzymała Fundacja „Zdążyć z pomocą”.

W tym roku podatnicy mogą przekazać aż 1,5 proc. swoich podatków na Organizacje Pożytku Publicznego.

Wypowiedz się! Skomentuj!