W środę 12 stycznia o 16:30 zapraszamy na seminarium „Akcja Hiacynt. Narracje, wspomnienia, znaczenia”. Gośćmi wydarzenia będą dr hab. Remigiusz Ryziński i dr Jędrzej Burszta. Wstęp wolny.

???? O AKCJI HIACYNT

Akcja „Hiacynt” to nazwa masowej akcji Milicji Obywatelskiej przeprowadzonej w PRL w latach 1985–1987, polegającej na zbieraniu materiałów o polskich homoseksualnych mężczyznach i ich środowisku, w wyniku której zarejestrowano ok. 11 000 akt osobowych, tzw. „różowych teczek”. Oficjalnie ogłoszonym powodem przeprowadzenia akcji było przeciwdziałanie rozwojowi epidemii AIDS na terenie Polski, kontrola „wysoce kryminogennego” środowiska oraz walka z prostytucją wśród tak zwanych żulów oraz ochrona samych homoseksualistów. Prawdopodobnym powodem mogła być jednak także chęć zebrania kompromitujących materiałów potrzebnych do szantażu osób, które mogły być później bardziej skłonne do współpracy jako np. tajni współpracownicy SB. Domniemywa się również, że akcja mogła sprzyjać gromadzeniu informacji o opozycji antykomunistycznej, w tym o działaczach „Solidarności”.

Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się właśnie książka „Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów” autorstwa Remgiusza Ryzińskiego.

???? O SEMINARIUM

Zapraszamy na seminarium naukowe „Akcja Hiacynt. Narracje, wspomnienia, znaczenia – seminarium naukowe”.

Program seminarium:

?‍? dr hab. Remigiusz Ryziński – „Dogodny wróg – idealny oprawca”

Jak stworzyć wroga i po co? W oparciu o teorie Nilsa Christie i innych (Freud-Foucault) można znaleźć wytłumaczenie zjawiska lęku, który w osobie naznaczonej wytwarza skłonność do uległości, a nie buntu. Oraz zadać pytanie o to, dlaczego tożsamość gejowska – pomimo azylu miejsc i języka – nie wytworzyła bohatera zbuntowanego i czy do takiej postawy potrzebna była osobność queerowa? Inaczej mówiąc: „Hiacynt” jako zdarzenie, a nie rewolucja v. „Hiacynt” jako wielopokoleniowa trauma, a nie błahy epizod.

?‍? dr Jędrzej Burszta – „Akcja Hiacynt” w narracjach pamięci, „Hiacynt” w kulturze: trauma, legenda, historia, mit?

W swoim wystąpieniu autor chce odnieść się do szerszej roli jaką pełnią (lub nie) narracje o „Akcji Hiacynt” z ostatnich lat. Punktem wyjścia będzie nowowydana książka, ale też wcześniej podejmowane próby „opowiedzenia” Hiacyntem o historii polskiej homoseksualności.

? 12 stycznia (środa), 16:30
? Uniwersytet Warszawski, Mały Dziedziniec, sala 200, II piętro

???? O GOŚCIACH

  • dr hab. Regmiusz Ryziński – filozof, kulturoznawca, tłumacz i reportażysta. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na Sorbonie. Zajmuje się także teoriami gender i queer. Za reportaż „Foucalt w Warszawie” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018. Właśnie ukazała się jego nowa książka „Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów”.
  • dr Jędrzej Burszta – kulturoznawca, miłośnik i badacz fantastyki. Uczestniczył w kilku etnograficznych i socjologicznych projektach badawczych, zajmujących się zarówno współczesnymi zagadnieniami kultury, jak i historycznymi relacjami polsko-radzieckimi w okresie komunizmu. W ramach polskiego zespołu CRUSEV jego praca skupiała się na prowadzeniu wywiadów etnograficznych na temat codziennego życia osób nienormatywnych.
  • seminarium poprowadzi mgr Jej Perfekcyjność.

???? INNE INFORMACJE

♿ Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
? Wstęp na wydarzenie jest wolny.

?️ Szczegółowe informacje dot. dotarcia do właściwej sali podamy w dniu wydarzenia.

Wypowiedz się! Skomentuj!