Walentynki to dobra wymówka, żeby zebrać się w sobie i zobaczyć jakiś dobry film. Fajnie robić to z kimś ale przecież samemu też jest spoko!

Co roku powstają dziesiątki filmów przeznaczonych lub/i przygotowanych przez osoby LGBTQ. Niełatwo się w tym wszystkim połapać. No bo za dużo tego. Ale nie martwcie się – wtedy wkraczam ja i szykuję dla Was coś super. Lista 10 najlepszych filmów niehetero na walentynki 2020! Każda osoba LGBTQ znajdzie tutaj coś dla siebie! Więc nie czekajcie, tylko oglądajcie!

A na końcu – niespodzianka! Konkurs, w którym do wygrania naprawdę fajne niespodzianki filmowe!!!

Blondyn

Dramat, romans / Argentyna / 2019 / 110min. / Reżyseria Marco Berger / Obsada Gaston Re, Alfonso Barón, Malena Irusta, Ailín Salas

JEDNYM ZDANIEM: Niby daje nadzieję, że wielu hetero chce spróbować z facetem ale… no nie każda nadzieja ma pozytywny finał.

WIĘCEJ:

Na przedmieściach Buenos Aires nieśmiały Gabriel właśnie wynajął pokój od swojego znajomego Juana. Juan jest przystojnym, męskim Latynosem i jest hetero. Często uprawia seks ze swoją dziewczyną. Czasami zdarza mu się zostawić przy tym uchylone drzwi do pokoju. Czasami chodzi po mieszkaniu nago. Czasami Gabriel łapie jego spojrzenie.

Narastające napięcie między chłopakami wybucha w końcu namiętnym seksem. To, co zaczyna się jako przypadkowe zbliżenie, z czasem przeradza się w czułą, ale też łamiącą serce relację.

Najnowszy film znanego na Outfilmie Marco Bergera pokazuje, za co kochamy tego reżysera. Ogromna umiejętność budowania erotycznego napięcia między mężczyznami to jego znak rozpoznawczy. W „Blondynie” z całą pewnością tego nie brakuje.

KILKA FOTEK:

TUTAJ ZOBACZYSZ:

Kliknij TUTAJ!

ZWIASTUN:


Nina

Dramat, romans / Polska / 2018 / 130min. / Reżyseria Olga Chajdas / Obsada Julia Kijowska, Eliza Rycembel, Andrzej Konopka, Maria Peszek

JEDNYM ZDANIEM: Rzadko zdarza się dobry polski film nieheteronormatywny a ten właśnie takim jest – dlatego trzeba zobaczyć!

WIĘCEJ:

Nina – trzydziestostoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaje się, że razem z mężem Wojtkiem znaleźli idealną kandydatkę – Magdę, pozornie szczęśliwą dwudziestopięciolatkę, która bawi się życiem i nie ma zobowiązań. Jednak Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko.

„Nina” to historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów. To również opowieść o gwałtownym uczuciu, w którym tradycyjne podziały nie istnieją.

Film zdobył 3 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Złotą Żabę na Camerimage za zdjęcia, Big Screen Award w Rotterdamie i szereg innych nominacji i wyróżnień.

KILKA FOTEK:

TUTAJ ZOBACZYSZ:

Kliknij TUTAJ!

ZWIASTUN:


Ściśle tajna miłość

Akcja / USA / 2019 / 100min. / Reżyseria Davey Porter / Obsada: Jeppe Fogsgaard, Jonas Kyed, Danny Bærtelsen, Anette Elise

JEDNYM ZDANIEM: Połączenie historii miłosnej i filmu szpiegowskiego – no tego właśnie nam było trzeba!

WIĘCEJ:

Młody agent CIA i otwarty gej Johnnie Allen zostaje oddelegowany do służby w Danii. Jego pierwsze zadanie polega na dowiezieniu w bezpieczne miejsce skompromitowanego szpiega. W międzyczasie Johnnie zaprzyjaźnia się i zakochuje w lokalnym chłopaku imieniem Sander, który wydaje się hetero. Kiedy miłość bierze górę nad zdrowym rozsądkiem, Johnnie zaprasza go, żeby towarzyszył mu w jego misji.

KILKA FOTEK:

TUTAJ ZOBACZYSZ:

Kliknij TUTAJ!

ZWIASTUN:


Obywatel Milk

Dramat / USA / 2008 / 128 min. / Reżyseria Gus Van Sant / Obsada: Sean Penn, Emile Hirsch, Josh Brolin, Diego Luna

JEDNYM ZDANIEM: Ten film to taki gejowski klasyk, że trzeba go zobaczyć – po prostu trzeba.

WIĘCEJ:

Biografia amerykańskiego polityka – Harvey’a Milka, który był pierwszym przyznającym się do homoseksualnej orientacji mężczyzną wybranym do Rady Miasta San Francisco. Milk to również pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych działacz na rzecz równouprawnienia gejów i lesbijek, zasiadający we władzach miejskich. Jego praca zaowocowała m.in. podjęciem uchwały zakazującej dyskryminacji osób ze względu na orientację seksualną w San Francisco.

Film w reżyserii Gusa Van Santa z roku 2008 nominowany został do 6 Oscarów®, a nagrodzony dwiema statuetkami – w tym dla Seana Penna brawurowo wcielającego się w tytułową rolę Harvey’a Milka.

KILKA FOTEK:

TUTAJ ZOBACZYSZ:

Kliknij TUTAJ!

ZWIASTUN:


Po wschodniej stronie muru

Dramat obyczajowy, romans / Niemcy / 1985 / 96min. / Reżyseria Wieland Speck / Obsada: Sigurd Rachman, Rainer Strecker, Andy Lucas, Frank Rediess

JEDNYM ZDANIEM: Dla wielbicieli nieco starszego kina – świetna opowieść dziejąca się w nie tak odległej a jednak tak innej przeszłości.

WIĘCEJ:

Jest rok 1985, czyli jeszcze 4 lata do upadku muru berlińskiego. Felix z Zachodniego Berlina zakochuje się w Thomasie, który mieszka po wschodniej stronie muru. Przez pewien czas chłopcy utrzymują swoją relację dzięki temu, że Felix przyjeżdża na wschodnią stronę. Jednak godzina policyjna zmusza go za każdym razem do powrotu, zanim nastanie wieczór. Kiedy służby socjalistycznych Niemiec stają się podejrzliwe, Thomas postanawia, że ucieknie na Zachód.

„Po wschodniej stronie muru” to pierwszy pełnometrażowy film Wielanda Specka, legendy niemieckiej kultury LGBT. To Wieland razem z Manfredem Salzgeberem ustanowił nagrodę Teddy, którą nagradzane są queerowe filmy na Festiwalu w Berlinie od 1987 roku. Sam też przez 15 lat programował sekcję Panorama Berlinale i sprowadzał filmy LGBT z całego świata. „Po wschodniej stronie muru” to jego osobista historia. Początkowo film miał pomóc wyjechać na Zachód jego chłopakowi, który mieszkał we Wschodnim Berlinie. Udało mu się to zrobić zanim skończyły się zdjęcia i ostatecznie w filmie wystąpił inny aktor.

W rolach głównych piękni dwudziestoletni Sigurd Rachman, który później pojawił się w „Niebie nad Berlinem” Wima Wendersa, oraz Rainer Strecker, który do dzisiaj występuje w niemieckich serialach.

KILKA FOTEK:

TUTAJ ZOBACZYSZ:

Kliknij TUTAJ!


Wszystko albo nic

Dramat obyczajowy, romans / USA / 2019 / 106min. / Reżyseria Doug Spearman / Obsada: Keili Lefkovitz, Al Sapienza, Richard Lawson, Darryl Stephens

JEDNYM ZDANIEM: Trójkątnych historii miłosnych w wersji hetero mamy bardzo wiele – czas na nasze, nieheteronormatywne opowieści!

WIĘCEJ:

Pewnego wieczoru Peter poznaje w klubie Jacka. Między mężczyznami od razu zaczyna iskrzyć i spędzają ze sobą noc. Szybko okazuje się, że Jack jest żonaty, ale żaden z nich nie chce zrezygnować z dalszych spotkań. Jednak wkrótce Peter zaczyna mieć dosyć bycia tym trzecim. Wtedy w jego życiu pojawia przystojny John – szansa na prawdziwy, oparty na szczerości związek.

„Wszystko albo nic” to życiowa opowieść o miłości, nad którą trudno zapanować. Bohaterowie uwikłani w niezbyt szczęśliwe relacje z innymi boją się zmian i zaangażowania. A jednak los stawia ich sobie na drodze i zmusza do podejmowania trudnych decyzji. Każda z nich będzie mieć swoją cenę, nie tylko dla nich, ale też dla ich najbliższych. Film w reżyserii znanego m.in. z serialu „Noah’s Arc”Douga Spearmana. W główną rolę wcielił się Darryl Stephens („Boy Culture”  i „Noah’s Arc”). 

KILKA FOTEK:

TUTAJ ZOBACZYSZ:

Kliknij TUTAJ!

ZWIASTUN:


To tylko przyjaźń

Komedia obyczajowy, romans / Holandia / 2018 / 81min. / Reżyseria Annemarie van de Mond / Obsada: Majd Mardo, Josha Stradowski, Jenny Arean, Tanja Jess

JEDNYM ZDANIEM: Strasznie wciągająca historia, która dzieje się w Holandii – wydawałoby się, że powinno być tam łatwiej ale jednak…

WIĘCEJ:

Joris jest bardzo przystojnym, choć zamkniętym w sobie chłopakiem, który cały wolny czas spędza ćwicząc na siłowni, jeżdżąc motorem i bawiąc się dronem. Podobają mu się mężczyźni, ale nie do końca akceptuje swoją orientację. Pewnego dnia poznaje energicznego Yada, który właśnie wrócił z Amsterdamu w rodzinne strony. Między dwójką całkiem różnych chłopaków zaczyna rozwijać się uczucie.

Miłości nie można kontrolować, to ona kontroluje Ciebie – takie rady słyszą główni bohaterowieod swoich bliskich. Nieśmiały i niepogodzony ze sobą Joris oraz otwarty, korzystający z życia Yad, choć stanowią swoje przeciwieństwo, nie mogą oprzeć się wzajemnemu przyciąganiu. 

Barwna, a przy tym życiowa komedia romantyczna nagrodzona na wielu międzynarodowych festiwalach kina LGBT. 

KILKA FOTEK:

TUTAJ ZOBACZYSZ:

Kliknij TUTAJ!

ZWIASTUN:


Pożądanie

Dokument, eksperymentalny, krótkometrażowy / USA, Tajlandia / 2018 / 74min. / Reżyseria Ohm Phanphiroj / Obsada A.J. Andersen, Nic Caruccio

JEDNYM ZDANIEM: To nietypowy film, nie jest to fabuła a raczej pewien eksperyment, na który pozwolił sobie autor.

WIĘCEJ:

Ohm Phanphiroj to pochodzący z Tajlandii fotograf i filmowiec, znany z poruszania kontrowersyjnych tematów. Jego prowokująca twórczość opowiada o życiu najbardziej wykluczonych i marginalizowanych w społeczeństwie grup – osób homo- i transseksualnych, żyjących z niepełnosprawnościami czy zarabiających na ulicy.

„Pożądanie” to intymny filmowy projekt, na który składa się sześć krótkometrażówek – trzy fabularne (trylogia Pożądanie) i trzy dokumentalne (Podróż, Znaczenie wszystkiego i Moja pierwsza rozmowa z Frankiem). Część dokumentalna przedstawia prawdziwe spotkania reżysera z nieznajomymi mężczyznami. Wszystkie filmy stanowią razem odważny i bezpośredni obraz poszukiwania bliskości i seksualnego spełnienia. 

KILKA FOTEK:

TUTAJ ZOBACZYSZ:

Kliknij TUTAJ!

ZWIASTUN:


Ojej! Mój syn to gej!

Komedia, obyczajowy / USA / 2009 / 91min. / Reżyseria Evgeny Afineevsky / Obsada Lainie Kazan, Saul Rubinek, Vincent Pastore, John Lloyd Young

JEDNYM ZDANIEM: No dobra, to jest trochę głupkowata komedia – ale czy czasem nie jest to właśnie dokładnie to, czego nam potrzeba?

WIĘCEJ:

Rodzice 25-letniego Nelsona to szanowani, nowojorscy Żydzi. Ich największym marzeniem jest to, aby ich jedyny syn w końcu założył rodzinę. Wywieranie na nim presji i poszukiwania idealnej kandydatki kończą się, gdy mężczyzna oznajmia im, że już kogoś ma. Podekscytowani rodzice nie mogą się doczekać, aż w końcu poznają swoją przyszłą synową. Nie wiedzą jednak, że wybrankiem Nelsona jest młody, przystojny Włoch, Angelo.

„Ojej! Mój syn to gej!” to historia o miłości, która wystawia na próbę religijne przekonania, tradycje i reputację zwykłej, żydowskiej rodziny. Jedno nieporozumienie prowadzi do kolejnych, ale prawda w końcu musi wyjść na jaw, wywracając do góry nogami życie wszystkich dookoła. W roli matki Nelsona genialna Lainie Kazan (Moje wielkie włoskie wesele), a jako jego ukochany – Jai Rodriguez z programu Queer Eye For a Straight Guy (Porady różowej brygady).

KILKA FOTEK:

TUTAJ ZOBACZYSZ:

Kliknij TUTAJ!

ZWIASTUN:


Sorry Angel

Dramat, romans / Francja / 2018 / 132min. / Reżyseria Christophe Honoré / Obsada Vincent Lacoste, Pierre Deladonchamps, Denis Podalydès, Adèle Wismes

JEDNYM ZDANIEM: Bardzo intensywny film z zaskakującymi bohaterami i bardzo luźnym podejściem do spraw seksualności.

WIĘCEJ:

„Życie zaskakuje bardziej niż filmy” – powiedział Arthur do Jacquesa, kiedy pierwszy raz przypadkiem spotkali się w kinie. Jacques jest znanym w Paryżu pisarzem, a Arthur to młody student, który dużo czyta. Spotkają się jeszcze wiele razy, a ich namiętność przeplatać się będzie z intelektualną i emocjonalną grą. Jednak choroba Jacquesa nie pozwala mu uwierzyć, że ma jeszcze szansę na prawdziwą miłość. Jest rok 1993.

Nowy film ikony kina LGBT, Christophe’a Honoré („Piosenki o miłości”, „Piękna”, „Ukochany”), nominowany do Złotej Palmy w Cannes, w Polsce premierowo prezentowany na festiwalu Nowe Horyzonty w sekcji Mistrzowie. Historia Jacquesa i Arthura to nostalgiczny powrót do Paryża sprzed 25 lat. „Sorry Angel” przedstawia ten czas jako urokliwy i romantyczny, ale wciąż borykający się z cieniem epidemii AIDS. Jak stwierdził reżyser – „To nie jest historia o miłości niemożliwej – to raczej historia o niemożliwym życiu.”

KILKA FOTEK:

TUTAJ ZOBACZYSZ:

Kliknij TUTAJ!

ZWIASTUN:


WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE!

Chcecie, by walentynki były jeszcze milsze? Weźcie udział w konkursie, w którym do wygrania m.in. miesięczne dostępy do Outfilm.pl i filmy na DVD!

Kliknij tutaj.

Wypowiedz się! Skomentuj!