Najnowsze badania wskazują, że aż co piąta osoba w wieku 15-24 lata w Wielkiej Brytanii nie wie, czym są choroby przenoszone drogą płciową.

Badanie przeprowadziła brytyjska organizacja pozarządowa The Mix, która zajmuje się oferowaniem wsparcia dla osób poniżej 25 roku życia. W wyniku sondażu otrzymano ponad 1000 odpowiedzi, w których młodzi ludzie opowiadali o swoich zachowaniach seksualnych, wiedzy na ten temat i środków bezpieczeństwa.

Wyniki okazały się szokujące, bowiem aż 20 proc. badanych przyznało, że nie wie, czym są choroby przenoszone drogą płciową. Ponad jedna trzecia wyznała, że nigdy nie miała przeprowadzanego badania w kierunku takich chorób. Wśród tych, którzy nigdy się nie badali, 44 proc. odpowiedziało, że nie czuje takiej potrzeby, ponieważ zawsze używa zabezpieczeń a 20 procent przyznało, że wstydzi się wykonać takie badanie.

Wyniki są o tyle niepokojące, że w Wielkiej Brytanii to właśnie osoby w wieku 15-24 lata – w porównaniu z innymi grupami wiekowymi – są najbardziej narażone na zdiagnozowanie choroby przenoszonej drogą płciową.

Co więcej, większość ankietowanych osób, która nie badała się nigdy w życiu, zapowiedziała, że w przypadku pojawienia się objawów, na pewno udałaby się na odpowiednie testy. Problem polega jednak na tym, że większość chorób przenoszonych drogą płciową, jak chlamydia czy zakażenie wirusem HIV, często nie ma żadnych objawów.

Organizacja, w odpowiedzi na wyniki badań, uruchomiła nową kampanię „Getting Some? Get Tested”, której celem jest promowanie badań wśród młodych ludzi.

W Anglii ostatnio poprawia się sytuacja w kwestii komunikowania młodym ludziom spraw związanych z seksem i relacjami. Szkoły będą musiały włączyć tematy tożsamości płciowej i związków jednopłciowych od września 2020 – zgodnie z nowymi wytycznymi rządu.

Link do wyników badania The Mix znajdziesz tutaj.

Fot. RawPixels.com/Pexels/CC0

Na podst. Pink News.

Wypowiedz się! Skomentuj!