Na Uniwersytet Warszawski powraca Queerowy Klub Filmowy. A to oznacza, że znów zobaczyć będzie można filmy, które gdzie indziej pokazywane są bardzo rzadko albo wcale. Na pierwszy ogień – „Tom of Finland”!

25 października 2018
18:00
Uniwersytet Warszawski
tutaj

Karykatura? Przegięcie? A może po prostu porno? Rysunki Touko Valio Laaksonena trudno opisać bez wdawania się w szczegóły. Wyłażące z opiętych spodni, przerośnięte penisy, wypięte pośladki i skórzane kurtki łatwo wziąć za sprośny żart. Sam Laaksonen przyznawał, że przedstawienia hipermęskich, muskularnych ciał zaczął tworzyć dla własnej przyjemności – rysunek był dobry, jeśli dobra była erekcja. A jednak obrazkowe wizytówki – pierwotnie rozdawane przez artystę w publicznych toaletach Helsinek – jakimś cudem trafiły do mainstreamu, inspirując nie tylko subkultury gejowskie, ale także ilustratorów, twórców komiksów czy reżyserów filmowych. Zanim Tom of Finland – bo pod takim pseudonimem Laaksonen publikował w USA – doczekał się samodzielnych wystaw w największych galeriach sztuki współczesnej, jego rysunki krążyły przez kilka dekad w podziemnym obiegu, na najtańszym papierze i w formie „świerszczykowych” broszurek.

Już w ten czwartek na Uniwersytecie Warszawskim Queer UW zaprasza na pokaz filmu „Tom of Finland”. O godzinie 18:00 w sali 200 rozpocznie się spotkanie, na którym – po przedmowie – zaprezentowane zostanie to dzieło.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wypowiedz się! Skomentuj!