Z okazji Dnia Wychodzenia z Szafy, który obchodzimy 11 października, Jej Perfekcyjność poprowadzi na UW debatę na temat istotności i konieczności coming outów. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

11 października 2018
16:30
0 PLN
Uniwersytet Warszawski
tutaj

W debacie udział wezmą dr hab. Jacek Kochanowski, Piotr Grabarczyk oraz Yga Kostrzewa.

Coming Out Day obchodzony jest corocznie 11 października. Został ustanowiony w 1988 roku i upamiętnia marsz osób LGBT w Waszyngtonie, który odbył się rok wcześniej i zgromadził około 500 000 osób domagających się zrównania ich praw.

W opisie wydarzenia czytamy m.in.:

Podkreśla się często „obowiązek” wychodzenia z szafy i informowania innych o swojej orientacji/tożsamości. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że decyzja ta jest zawsze doświadczeniem jednostkowym i nie można oczekiwać od kogokolwiek, że dokona coming outu kiedykolwiek w swoim życiu – a społeczność nie ma prawa oceniać takiego wyboru.
Szczególnie istotnego znaczenia coming out nabiera w przypadku osób publicznych. Z jednej strony mówi się o wielkich korzyściach z pojawienia się w przestrzeni medialnej takich osób a z drugiej strony – zadaje się pytanie o to, czy moralnie właściwym jest dokonywanie coming outu za kogoś, np. za osoby nieheteronormatywne, które oficjalnie opowiadają się po homofobicznej stronie dyskursu.

Debata odbędzie się na UW w czwartek 11 października o godzinie 16:30. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wypowiedz się! Skomentuj!