Maj był miesiącem masturbacji (tak, naprawdę jest coś takiego). Z tej okazji opublikowano wyniki ogólnoświatowego badania, które bada zwyczaje masturbacyjne mężczyzn i kobiet.

Firma TENGA we współpracy z firmą badawczą PSB przeprowadziła badanie na 13 tys. ludzi w wieku 18-74 z 18 krajów. Wśród nich znalazły się m.in. USA, Indie, Wielka Brytania, Australia, Japonia, Rosja i Niemcy.

Wyniki – pośród innych danych – dostarczają ciekawych informacji na temat różnic pomiędzy osobami homo/bi i heteroseksualnymi. Jedna z nich to wiek inicjacji – osoby niehetero zaczynają się masturbować mając lat 13, zaś osoby heteroseksualne – w wieku lat 15.

➡ 10 rzeczy, których nie wiesz o masturbacji a możesz poznać tutaj.

Okazuje się, że osoby homo/bi o 23 proc. częściej masturbują się co tydzień niż osoby hetero.

Kluczowe wyniki badania mówią m.in. o tym, że:

 • Na świecie masturbuje się średnio 78 proc. ludzi. Częściej masturbują się mężczyźni. Np. w Wielkiej Brytanii masturbuje się 96 proc. facetów i 78 proc. kobiet.
 • Osoby homo/bi chętniej niż osoby heteroseksualne. Dla przykładu – w Wielkiej Brytanii 97 proc. osób niehteroseksualnych próbowało choć raz masturbacji, przy 86 proc. osób heteroseksualnych.
 • Średni wiek inicjacji masturbacyjnej to 15 lat dla całego globu. Jakkolwiek jednak okazuje się, że dla osób homo i bi ten wiek to 13 lat.
 • Gdzie najczęściej się masturbujemy? 79 proc. badanych odpowiedziało, że we własnej sypialni, zaś 15 proc., że pod prysznicem. Mniej popularne odpowiedzi to m.in. „w jacuzzi”, „w biurze” i „na zewnątrz”.
 • Pytani o powód masturbacji, badani najczęściej odpowiadali: „dla przyjemności”, „by rozładować napięcie seksualne” i „by się odstresować”. Wśród innych powodów znalazły się: „by lepiej spać”, „z nudy”, „by badać swoje ciało” albo „bo partner nie jest zainteresowany albo niedostępny”.

Mówienie o TYM:

 • Połowa badanych stwierdza, że społeczeństwa zyskałyby na tym, gdyby rozmawiano na temat seksualności i masturbacji częściej, niż dotychczas.
 • Osoby homo i bi znacząco częściej są tego samego zdania. Przykładowo – w Wielkiej Brytanii tego zdania jest aż 71 proc. badanych, w porównaniu z 42 proc. osób hetero.
 • 30 proc. badanych na świecie przyznało się, że ma problem z rozmawianiem o masturbacji i dlatego kłamali w przyszłości na ten temat. Aż 55 proc. badanych w USA potwierdziło, że nigdy nie rozmawiało na ten temat.
 • Kobiety częściej niż mężczyźni chcą kupować sekszabawki. W Wielkiej Brytanii 46 proc. mężczyzn rozważa taki zakup, w porównaniu z 59 proc. kobiet.
 • W Wielkiej Brytanii osoby w wieku 18-34 najczęściej masturbują się raz w tygodniu (45 proc.), zaś średnia w ogóle wyniosła 4,6 raz w tygodniu.
 • Jeśli idzie o osoby w wieku 35-54, 41 proc. spośród nich masturbuje się raz w tygodniu, zaś średnia wynosi 4,1 raza.

Badanie odbyło się w lutym i marcu 2018 roku.

Foto: Alina Oswald

Wypowiedz się! Skomentuj!