„Jedno co musisz wiedzieć – tutaj zawsze chodzi o seks”. Ekipa „Queer As Folk” spotkała się po raz pierwszy po 13 latach od zakończenia kręcenia jednego z najważniejszych seriali LGBT w historii.

Słowa, które wypowiada bohater – Michael Novotny – gdy oglądamy początek pierwszego odcinka i widzimy spocone, męskie, wijące się na parkiecie klubowym ciała, są swego rodzaju motto serialu. Jego emisję rozpoczęto w grudniu 2000.

Serial, oparty na brytyjskim pierwowzorze, nadawany był przez 5 lat. Jego przełomowy charakter polegał na tym, że była to pierwsza seria, która opowiadała przede wszystkim o świecie LGBT. Główni bohaterowie to geje i lesbijki (no i bi też!). W odcinkach – poza seksem – pojawiają się tematy monogamii, zdrady, homofobii, rodzicielstwa, ograniczania praw, pracy w wojsku, HIV/AIDS, drag queens, parad, coming outów… Wszystkiego, co dziś dla nas jest codziennością.

Po raz pierwszy od zakończenia kręcenia serialu w 2005, Entertainment Weekly zebrał w jednym miejscu wszystkich głównych bohaterów oraz producentów serialu, żeby porozmawiać o jego znaczeniu dawniej i dziś.

Twórcy podkreślają w rozmowie, że przed „Queer As Folk”, osoby nieheteronormatywne nie widziały się w telewizji – chyba że w epizodycznych, przerysowanych rolach. „QAF” opowiada o życiu osób LGBT z perspektywy osób LGBT.

Nie jest to jednak serial skierowany tylko do nieheteroseksualnych widzów. Jego publiczność stanowiły także osoby hetero.

Szczerość, z jaką po raz pierwszy opowiadano o seksualności osób LGBT była szokująca w 2000 roku ale może dla wielu stanowić pewien szok i dzisiaj. Łatwość i pewność, z jaką pokazywano życie seksualne osób nieheteronormatywnych sprawia, że jest to jeden z najbardziej przełomowych seriali wszech czasów.

Nic dziwnego, że już po pierwszym sezonie był to najpopularniejszy serial telewizji Showtime.

Choć ostatni odcinek serii wyemitowano w USA 7 sierpnia 2005, dorobek twórców nie został zmarnowany. Dziś nowe pokolenie ogląda serial znów i uczy się z niego siebie, dowiaduje się o środowisku, w które wkracza i odnajduje się w bohaterach.

Wiemy, że telefony komórkowe, fryzury i ubrania (na szczęście!) się zmieniły, ale serial opowiada uniwersalne historie, które nie stracą na aktualności ale które – opowiedziane w kontekście relacji jednopłciowych – mają wyjątkowe znaczenie dla społeczności LGBT na świecie.

Tutaj możecie zobaczyć zapowiedź materiału:

Całe 40-minutowe nagranie zobaczyć można tutaj.

Źródło: People.com

Wypowiedz się! Skomentuj!