Stało się. Nowe badanie dowodzi, że geje zarabiają teraz więcej niż ich heteroseksualni koledzy z pracy. To pierwszy taki wynik w historii.

Wynik o tyle ciekawy, że pojawia się po latach badań, które dowodziły czegoś dokładnie odwrotnego – że bycie gejem oznacza zarabianie mniej niż faceci heteroseksualni. Nowe wyniki opublikowane w Harvard Business Review pokazują jednak historyczną zmianę.

Mówiąc krótko: geje, dotychczas zarabiający ok. 10% mniej niż hetero, od tego roku zarabiają o ok. 10% więcej niż faceci hetero.

Badanie przeprowadzone jest w USA na pracownikach wykwalifikowanych, z podobnym zapleczem edukacyjnym, kulturowym i podobną pracą. Przez ostatnie 20 lat dane potwierdzały, że hetero zarabiają więcej – i to nie tylko w USA ale i w innych krajach (np. w Kanadzie i Wielkiej Brytanii).

PODOBNE: Kto się outuje w miejscu pracy i co z tego wynika?

Badanie przeprowadził prof. Kitt Carpenter, szef Vanderbilt LGBT Policy Lab. Jak sam podkreśla, dane sprawdził trzykrotnie, by mieć pewność, że nie popełnił błędu ale efekt zawsze był ten sam.

W raporcie podkreśla, że poprawa postaw wobec osób LGBTQ może być jednym z głównych czynników powodujących zmianę zarobków. Jednakże – jak podkreśla – zmniejszenie się negatywnych postaw wobec pracowników LGBTQ wyjaśnia, dlaczego geje nie zarabiają mniej. Nie jest jednak pewne dlaczego zarabiają więcej.

Prof. Carpenter przeprowadza także podobne badania na kobietach. I, co ciekawe, tutaj wyniki utrzymują się na tym samym poziomie od ponad 20 lat – lesbijki zarabiają więcej, niż kobiety hetero.

PODOBNE: Animacje promują dobre praktyki w zatrudnianiu osób LGBT w Polsce

Źródło: GayTimes

Wypowiedz się! Skomentuj!