Od lat 80. XX wieku HIV i AIDS zaczynają pojawiać się w filmach, stając się czasem głównym ich tematem. Oto wybrane dla Was 25 filmów poruszających kwestie wirusa, które zobaczyć powinna każda osoba LGBT.

Poniżej znajdziecie listę przygotowaną specjalnie dla Was.

1. Wczesny mróz / An Early Frost (1985)

Umierający na AIDS mężczyzna próbuje znaleźć sposób na poinformowanie swojej rodziny o swojej orientacji jak i zabijającej go chorobie.

2. Parting Glances (1986)

Para gejów z Nowego Jorku – Michael i Robert – szykuje się na dwuletni wyjazd Roberta do pracy w Afryce, Michael musi poradzić sobie z prawdziwym powodem wyjazdu partnera. W tym czasie radzić musi sobie z ekscentrycznymi znajomymi, wśród których znajduje się żyjący z AIDS Nick.

3. Tongues Untied (1989)

Film dokumentalny, który ukazuje subkulturę czarnych gejów w USA w latach 80. XX wieku. Wielu z nich radzić musi sobie także z życiem z AIDS.

4. Długoletni przyjaciele / Longtime Companion (1989)

Film w bardzo emocjonalny sposób ukazuje długofalowe efekty epidemii AIDS w środowisku LGBT w latach 80. XX wieku.

5. The Living End (1992)

Luke jest męską prostytutką. Jon jest krytykiem filmowym. Obaj są HIV-pozytywny. Obaj też postanawiają wyruszyć w hedonistyczną i niebezpieczną podróż, której motto brzmi „Fuck the world”.

6. A orkiestra grała dalej / And the Band Played On (1993)

Historia odkrywania epidemii AIDS oraz politycznego wpływu na społeczność naukowców, którzy na początku jej pojawienia się, rozpoczęli walkę z wirusem.

7. Filadelfia / Philadelphia (1993)

Kiedy mężczyzna z HIV zostaje zwolniony z firmy prawniczej z powodu swojego stanu, zatrudnia homofobicznego mało znanego prawnika, by walczył z niesprawiedliwym zwolnieniem.

8. Wyprawa po życie / The Cure (1995)

Eryk, który jest samotnikiem, odnajduje przyjaciela w 11-letnik Dexterze – żyjącym z AIDS. Obaj obiecują sobie, że razem znajdą lekarstwo na AIDS i ocalą życie Dextera.

9. Jeffrey (1995)

Młody gej z Nowego Jorku, Jeffrey, stwierdza, że seks jest mu w życiu zbędny i postanawia żyć w celibacie. Natychmiast odnajduje mężczyznę swoich marzeń i musi zdecydować się, czy miłość warta jest ryzyka śmierci jego chłopaka.

10. Dzieciaki / Kids (1995)

Jeden dzień z życia nastolatków, którzy wałęsają się po Nowym Jorku – jeżdżąc na desce, pijąc, paląc i rozdziewiczając swoje koleżanki.

11. Chłopaki na bok / Boys On The Side (1995)

Opowieść o trzech kobietach wyruszających w podróż po Stanach Zjednoczonych. Każda z nich ma wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć. W czasie wędrówki Jane (czarnoskóra lesbijka), Holly i Robin (umierająca na AIDS) nie tylko się zaprzyjaźniają, ale również pomagają sobie nawzajem w odnalezieniu sensu życia i swojego miejsca w świecie.

12. Moje przyjęcie / It’s My Party (1996)

Architekt Nick tworzy udany związek z reżyserem Brandonem. Ich szczęście burzy wiadomość o tym, że Nick zaraził się wirusem HIV. Brandon stopniowo odsuwa się od swojego partnera i po pewnym czasie się rozstają. Stan zdrowia Nicka szybko się pogarsza. Zrozpaczony architekt postanawia popełnić samobójstwo.

13. The Hours / Godziny (2002)

Virginia Woolf zaczyna pisać „Panią Dalloway”, która kilka dekad później zmienia życie dwóch innych kobiet: Laury i Clarissy.

14. The Trip

Jest rok 1973, Alan Oakley, 24-letni republikanin kończy pisać swoją pierwszą książkę dotyczącą homoseksualizmu. Poznaje Tommiego Ballengera, wyoutowanego geja, który do Los Angeles przeprowadził się z Texasu, by walczyć o prawa homoseksualistów. Ma on przeprowadzić z nim tylko parę wywiadów, potrzebnych do książki, jednak ich znajomość przekształca się w przyjaźń, a później miłość.

15. Anioły w Ameryce / Angels In America (2003)

Sześcioodcinkowy serial, to telewizyjna adaptacja teatralnej sztuki Tony’ego Kushnera. Fabuła, która, choć osadzona w realiach Nowego Jorku końca lat osiemdziesiątych porusza kwestię sytuacji osób chorych na AIDS. Serial prezentuje losy ludzi, którzy walczą nie tylko ze śmiertelną chorobą, ale i z otaczającą ich rzeczywistością.

16. Rent (2005)

Nowy Jork, przełom lat 80. i 90. XX w. Młodzi ludzie z artystycznego świata – m.in. filmowiec Mark, muzyk Roger i geniusz komputerowy Tom zmagają się z niełatwą rzeczywistością. Niektórym z nich brakowało pieniędzy, inni są nosicielami wirusa HIV lub nie mogą się uwolnić od uzależnienia narkotykowego. Doświadczają twórczych wzlotów i upadków, miłosnych uniesień i rozczarowań.

17. Life Support (2007)

Oparta na faktach produkcja opowiada historię aktywistki Any Willis, byłej narkomanki i nosicielki wirusa HIV, dzięki której w USA rozpoczęła się akcja mająca uświadomić członkom czarnych społeczności jak uniknąć zakażenia tym śmiercionośnym wirusem.

18. The Witnesses (2007)

Paryż, 1984. Adrien – lekarz i homoseksualista w średnim wieku – wiedzie samotne życie. Niespodziewanie dla siebie samego zakochuje się i wdaje w romans z młodym chłopakiem – Manu, który do Paryża przybył w poszukiwaniu pracy. Manu mieszka w wynajmowanym mieszkanku w dosyć niebezpiecznej dzielnicy z siostrą Julie. Policjant Mehdi i pisarka Sarah to przyjaciele Adriena. Wydają się małżeństwem w pełni szczęścia, niedawno urodziło im się dziecko.

19. Hej, Skarbie / Precious (2009)

Clareece zwanej „skarbem” nie jest łatwo: ojciec ją molestuje, a matka poniża na każdym kroku. Mimo to, nastolatka podejmuje naukę i stara się nadać sens swojemu życiu.

20. Jak przetrwać zarazę / How to Survive a Plague (2012)

W obliczy własnej śmierci, grupa młodych ludzi, w szeregach których wykryto wirus HIV, postanawia zaangażować się z walkę z koncernami farmaceutycznymi. Stworzyli dwie koalicje – ACT i TAG (Treatment Action Group). Ich działania i zaangażowanie zmieniło postrzeganie AIDS – z wyroku śmierci, na chorobę, z którą da się żyć.

21. Tajemnica Filomeny / Philomena (2013)

Filomena po zajściu w nieślubną ciążę zostaje zmuszona żyć za murami klasztoru. Po latach poszukuje syna, którego siostry zakonne oddały do adopcji.

22. Witaj w klubie / Dallas Buyers Club (2013)

Rok 1985, Dallas. Elektryk oraz kanciarz, Ron Woodroof, pracuje nad systemem pomocy w zdobywaniu leków osobom chorym na AIDS.

23. Odruch serca / The Normal Heart (2014)

Lata 80., Nowy Jork. Kiedy tajemniczy wirus odbiera po kolei życie homoseksualistom, Ned jako aktywista próbuje zainteresować rząd sytuacją i pozyskać środki na powstrzymanie epidemii.

25. The Companion / El acompanante (2015)

Zhańbiony bokser otrzymuje zadanie monitorowania w latach 80. w wojskowym sanatorium na Kubie pacjenta żyjącego z wirusem HIV i nawiązuje z nim nieprawdopodobną przyjaźń.

A może znasz inne filmy, które warto dodać do listy?
Daj znać w komentarzu!

Źródło: Out.com

Wypowiedz się! Skomentuj!