„Miliardy samych” to tytuł konferencji, która uświetnia kolejną edycję Dni Socjologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Swój referat podczas wydarzenia wygłosi także Jej Perfekcyjność.

Świat, w którym żyjemy, to świat miliardów jednostek. Wydawałoby się, że w tak złożonych społecznościach, gdzie ludzie otaczają się każdego dnia, niemal w każdym momencie, trudno jest się czuć samotnym. A jednak, tak właśnie się dzieje. Płynność, ciągłe zmiany, migracje, przemiany relacji, wyzwania i wiele innych czynników sprawiają, że człowiek mimo bycia cząstką wielkiej całości, często gubi swoją tożsamość i staje się samotnym wśród ludzi.

VIII Edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w ramach Dni Socjologii organizowanej przez Koło Naukowe Socjologii 2% i Instytut Filozofii i Socjologii Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, poświęcona będzie szeroko rozumianej tematyce samotności i różnym formom bycia samemu.

Podczas wydarzenia, trwającego w dniach 27-28 kwietnia, swój referat zaprezentuje także Jej Perfekcyjność. W czwartek 27 kwietnia około 13:45 zacznie się sesja, w której usłyszeć będzie można trans z referatem „Czy geje są bardziej samotni?”

W opisie prezentacji czytamy m.in.:

Zwiększająca się otwartość na osoby LGBT+ na świecie, pojawiające się nowoczesne technologie, których zadaniem jest ułatwianie kontaktu, rosnąca świadomość zagadnień związanych z orientacją psychoseksualną oraz tożsamością płciową zaskakująco nie powodują spadku liczby prób samobójczych czy też osób w depresji i uzależnieniach w środowiskach LGBT+. W krajach, w których od dziesiątek lat obowiązuje pełna równość małżeńska, jak i w tych, w których od niedawna nastąpiła drastyczna zmiana nastrojów społecznych w tej kwestii, nadal obserwuje się nadreprezentację osób LGBT+ wśród osób chorujących psychicznie i odczuwających lęki społeczne. Szczególne miejsce w tej grupie zajmują homoseksualni mężczyźni.

Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że mimo coraz mniejszych powodów do obaw o swoje zdrowie i życie, geje nadal nie czują się pewnie? Czemu w świecie, gdzie aplikacje randkowe – tak popularne wśród gejów – ułatwiają nawiązywanie bezpiecznych kontaktów z innymi, nie spada poczucie osamotnienia i bezsilności?

Opierając się na najnowszych badaniach z różnych krajów, spróbuję odpowiedzieć na pytanie o przyczyny tego zjawiska oraz zastanowię się nad potencjalną jego przyszłością. Wskażę też na paradoksalne czynniki, wpływające na to, że poczucie osamotnienia odrzucenia wśród gejów na świecie jest większe niż w całej populacji.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia:

Podczas konferencji, pragniemy przyjrzeć się przede wszystkim opowieściom zakorzenionym w empirii (wynikom badań ilościowych i jakościowych), koncepcjom teoretycznym i analizom porównawczym. Interesuje nas podejście interdyscyplinarne w badaniach nad samotnością, dlatego też zapraszamy do udziału w obradach reprezentantów różnych dyscyplin naukowych i praktyków, zarówno socjologów, psychologów, pedagogów, filozofów, antropologów, etnografów, historyków.

O konferencji dowiedzieć się można więcej na facebooku tutaj.

Jej program w pliku PDF pobrać można tutaj.

Wypowiedz się! Skomentuj!