W lutym ponownie odbędzie się na UW pokaz filmu „Brother Outisder”. To obraz, którego projekcję przerwało wrzucenie petardy przez nieznanych sprawców w styczniu tego roku.

Przypomnijmy: podczas pokazu organizowano w ramach Queerowego Klubu Filmowego przez Queer UW nieznani sprawcy wdarli się do pomieszczenia na terenie Uniwersytetu Warszawskiego i wrzucili do środka petardę z przymocowaną kartką z napisem „zakaz pedałowania”. W czasie ucieczki rozrzucili także w budynku ulotki, na których znalazło się m.in. przekreślone logo Queer UW oraz obraźliwe komentarze. Nikomu nic się nie stało.

Po incydencie pokaz był kontynuowany w innej sali. Mimo tego Queer UW zdecydowało o powtórzeniu wydarzenia i ponownym pokazaniu filmu o bohaterze ruchu równouprawnienia rasowego Bayardzie Rustinie.

– Chcemy w ten sposób pokazać, że nie damy się zastraszyć i że na uniwersytecie ważniejsze od argumentu siły są argumenty merytoryczne – komentuje Agnieszka Ziemińska, Prezeska Queer UW. – Uważamy, że historia opowiedziana w filmie zasługuje na to, żeby o niej opowiadać. Bayard Rustin był jednym z głównych autorów sukcesu ruchu i został wymazany tylko ze względu na to, że był gejem. Nie pozwolimy, by incydenty takie jak ten z wrzuconą petardą zepchnęły znów jego historię do podziemi.

Nieznana jest jeszcze data pokazu ale zainteresowanie udziałem wykazała już dr Anna Pochmara-Ryżko z Instytutu Anglistyki UW, która była gościem podczas pierwszego pokazu. W swojej przedmowie podkreślała, jak wiele udało się bez przemocy osiągnąć ruchowi równouprawnienia rasowego w USA.

23 lutego odbędzie się także kolejny z planowanych pokazów w ramach Queerowego Klubu Filmowego. Tym razem Queer UW zaprezentuje film „Chemsex”. Film dokumentalny skupia się na historii kilku mężczyzn, którzy próbują odzyskać kontrolę nad swoim życiem i pracownika społecznego, który stara się im w tym pomóc. Bohaterowie filmu szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach, a z ich zwierzeń wyłania się obraz ludzi, którzy mierząc się z uzależnieniem i wirusem HIV, tak naprawdę poszukują akceptacji. Wstęp na oba pokazy będzie wolny. Szczegóły na temat dat znaleźć będzie można na stronie queer.uw.edu.pl.

Wypowiedz się! Skomentuj!