W związku z wczorajszymi wydarzeniami podczas pokazu filmowego Queer UW na Uniwersytecie Warszawskim, władze uczelni wystosowały oświadczenie, w którym potępiają sprawców zajścia.

Treść oświadczenia:

16 stycznia wieczorem doszło do zakłócenia spotkania organizowanego przez jedno ze studenckich kół naukowych w budynku uniwersyteckim przy Krakowskim Przedmieściu 24.

Do sali, w której zgromadzeni byli uczestnicy Queerowego Klubu Filmowego, wrzucono petardę. Na wydarzenia natychmiast zareagowali pracownicy uczelni, w tym straż uniwersytecka. Na miejsce została wezwana policja, która spisała zeznania uczestników spotkania. Uniwersytet przekaże służbom wszelkie dostępne materiały, tak aby policja mogła niezwłocznie zająć się wyjaśnieniem tej sprawy. Uczelnia zabezpieczyła nagrania z kamer monitorujących teren kampusu. Oczekujemy szybkiej i stanowczej reakcji odpowiednich służb.

Na szczęście nikt z uczestników spotkania nie odniósł obrażeń, ale w najnowszej historii Uniwersytetu Warszawskiego jest to zdarzenie bezprecedensowe, które stanowczo potępiamy. Na Uniwersytecie nie ma i nigdy nie będzie zgody na stosowanie jakichkolwiek form przemocy i próbę zastępowania dyskusji agresją. Uniwersytet jest i zawsze pozostanie miejscem, w którym uczestnicy debaty kierują się siłą argumentów, a nie argumentem siły.

Biuro Prasowe Uniwersytetu Warszawskiego

Wypowiedz się! Skomentuj!