nastrone2Prof. Monika Płatek (UW), dr Agata Dziuban (UJ), Anna Kulikowska (Amnesty International) oraz Edyta Baker (Fundacja Trans-fuzja) będą gośćmi naszego seminarium „Legalna prostytucja. Dbałość o prawa człowieka czy krok za daleko?”. Zapraszamy na nie 3 listopada o godzinie 16:00 na Uniwersytet Warszawski.

Rezolucja Amnesty International, wzywająca do dekryminalizacji prostytucji na całym świecie, odbiła się szerokim echem. Temat tak trudny i tak często drażliwy, musi wywoływać emocje. Dlatego też chcemy spróbować bez emocji zająć się znaczeniem tego dokumentu jak i tematem samej pracy seksualnej.

Ponad 400 delegatów Amnesty International w Dublinie zdecydowało wydać opinię i rozpocząć pracę nad programem ochrony praw osób świadczących usługi seksualne. Jak zapowiedziała organizacja to dopiero pierwszy etap prac. Po jego utworzeniu AI będzie przekonywać kolejne rządy o przyjęcie postulowanych rozwiązań. O sprawie zrobiło się głośno szczególnie przez wątek dotyczący depenalizacji prostytucji jako jednego z punktów programu. Kwestia „całkowitej depenalizacji wszelkich aspektów usług seksualnych świadczonych za obopólną zgodą” jak twierdzi sekretarz AI Salil Shetty, była jedną z najtrudniejszych i największych decyzji jakie podjęła dotychczas organizacja.

Wg AI dekryminalizacja jest jedną z najlepszych metod obrony prawa człowieka osób świadczących usługi seksualne. „Penalizacja usług seksualnych świadczonych przez osoby dorosłe za obopólną zgodą może skutkować częstszym naruszaniem praw”, dlatego Amnesty rozpocznie loobing na rzecz zaprzestania karania osób zajmujących się prostytucją i suterenstwem. Odrębne zdanie w tej sprawie mają organizacje broniące praw kobiet – podnoszone są  głosy o ograniczenie depenalizacji tylko i wyłącznie do prostytutek, podtrzymanie jednak karanie klientów i suterenów. Ich zdaniem całkowita dekryminalizacja może spowodować przebranżowienie stręczycieli w biznesmenów, którzy będą mogli bezkarnie sprzedawać usługi seksualne.

Podczas seminarium wysłuchamy wystąpień:

  • prof. Monika Płatek (UW) „Prawna sytuacja pracowniczek i pracowników seksualnych w Polsce i nie tylko”
  • dr Agata Dziuban (UJ) „Mobilizacja ruchu pracowników i pracowniczek seksualnych w Europe i na świecie”
  • Anna Kulikowska (Amnesty International) „Stanowisko AI w sprawie praw człowieka osób świadczących usługi seksualne”
  • Edyta Baker (Fundacja Trans-fuzja) „Trans*prostytucja. Polskie doświadczenia organizacji pozarządowej”

oraz zaprosimy publiczność do dyskusji na ten temat.

Mapa Kampusu Głównego z zaznaczonym budynkiem, gdzie odbędzie się seminarium (kliknij, aby powiększyć)
Mapa Kampusu Głównego z zaznaczonym budynkiem, gdzie odbędzie się seminarium (kliknij, aby powiększyć)

Seminarium odbędzie się w sali 200 (II piętro) w budynku Samorządu Studentów UW – Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Wejście tuż za bramą główną po prawej stronie. (Szczegóły na mapce obok – kliknij, aby powiększyć.)

Patronat nad wydarzeniem objął serwis Queer.pl.

Organizację seminarium dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.

Wstęp wolny.

Wypowiedz się! Skomentuj!