Warszawa, 5 września – Grupa Stonewall ogłosiła oficjalny skład Komitetu Honorowego Marszu Równości w Poznaniu. Wśród ponad 25 osób znalazła się także Jej Perfekcyjność.

W Komitecie Honorowym znalazły się takie osoby jak: Robert Biedroń, prof. Monika Płatek, prof. Jan Hartman, prof. Jacek Kochanowski, Marta Konarzewska, Barbara Nowacka, Krzysztof Śmiszek, Adam Ostolski czy Joanna Erbel. Zadaniem Komitetu jest uwiarygadnianie organizatorek i organizatorów oraz wspieranie promocji wydarzenia.

– Wraz z Anią Grodzką jesteśmy jedynymi osobami trans w tym składzie – komentuje JP. – Ale cieszę się, że chociaż w ten sposób społeczność transpłciowa jest obecna w tak zacnym gronie. To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że mogę znaleźć się wśród takich osób.

Marsz Równości w Poznaniu w nowej formule odbędzie się w tym roku 26 września i ruszy o godzinie 14:30 z Parku Marcinkowskiego (róg al. Niepodległości i ul. Powstańców Wielkopolskich). Następnie uczestnicy przejdą ulicą św. Marcin w stronę Alei Marcinkowskiego, mijając po drodze Plac Wolności. Ostatni etap tegorocznego Marszu stanowi przejście ulicami Solna i Małe Garbary do miejsca docelowego – placu przed OFF Garbary. Patronatem honorowym wydarzenie objęła Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara. 
Marsz jest punktem kulminacyjnym cyklu wydarzeń pod nazwą Poznań Pride Week, który rusza już 21 września i potrwa przez cały tydzień. W programie znaleźć można m.in. warsztaty antyhomofobiczne, których uczestnicy i uczestniczki nauczą się rozpoznawać i radzić sobie z aktami homofobii, oraz warsztaty antydyskryminacyjne, uczące rozpoznawać dyskryminację nie tylko ze względu na orientację seksualną.  Oprócz tego odbędą się również warsztaty queerowe, których uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy świat bez płci byłby możliwy. Osoby biorące udział w warsztatach DragArt będą z kolei miały okazję wcielić się w rolę drag queen pod okien samej Kim Lee.

– Cieszę się, że Poznań dołącza do grupy miast, które mają silną grupę aktywistyczną, odpowiedzialną za wydarzenia marszowe – komentuje trans. – Obok Krakowa, Trojmiasta, Łodzi i Wrocławia, to właśnie Poznań wydawał się naturalnym kandydatem do organizacji Marszu Równości z prawdziwego zdarzenia. Nie mogę się doczekać przemarszu.

Jej Perfekcyjność zapowiedziała, że zjawi się na samym marszu oraz że pozostanie na wydarzeniach kończących dzień. Do Warszawy planuje powrót w niedzielę 27 listopada.

marszrownoscipoznan_m
Trasa Marszu Równości w Poznaniu

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!