Warszawa, 22 września 2015 – Nad znaczeniem zmiany zasad finansowania lekcji religii w polskich szkołach zastanawia się Jej Perfekcyjność w nowym tekście „Religia w szkołach przestanie szerzyć homofobię?” na portlu queer.pl. Tekst ukazał się wczoraj.

Artykuł powstał w związku z kończącą się akcją zbierania podpisów pod projektem ustawy „Świecka szkoła”. Inicjatorzy wydarzenia chcą zmiany zasady finansowania lekcji religii – by ich kosztów nie pokrywało państwo tylko kościół, organizujący te zajęcia.

– Idea wydaje mi się słuczna, dlatego sam podpisałem się dawno pod tym projektem – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Wydaje mi się, że osobom LGBTQ w Polsce powinno na jej przyjęciu zależeń. Kościół edukuje bowiem młodzież w duchu homofobicznej nienawiści.

Trans przytacza w tekście badania, z których wynika, że aż 2/3 obywatelek i obywateli chce, by za lekcje religii płacił kościół a nie państwo. Status lekcji religii jest bowiem dość wyjątkowy: za program i wybór nauczycieli odpowiada kościół, za ich prowadzenie jednak płaci budżet państwa.
Wielu badaczy, w tym m.in. przywołany w tekście prof. Ireneusz Krzemiński, podkreśla, że homofobiczna postawa kościoła jest nie bez znaczenia dla kształtowania się światopoglądu Polek i Polaków. Szkoła, jako miejsce kształtowania się młodego pokolenia wydaje się być istotnym miejscem, w którym należałoby oddziaływanie hierarchii zmniejszać.

– Obawiam się, że obywatelski projekt może nie przejść przez Sejm ale warto próbować – komentuje trans. – W roku wyborczym istnieje obawa, że posłanki i posłowie nie będą chcieli zaczynać takiej awantury politycznej.

Zbiórka podpisów trwa. Stałe miejsca, gdzie możecie podpisać się pod wnioskiem znaleźć możecie w tabeli. Więcej informacji znaleźć można na stronie swieckaszkola.liberte.pl.

Cały tekst Jej Perfekcyjności znaleźć można tutaj.

Cały tekst Jej Perfekcyjności przeczytać można na queer.pl
Cały tekst Jej Perfekcyjności przeczytać można na queer.pl
Wypowiedz się! Skomentuj!