Warszawa, 3 grudnia 2014 – Queer UW zaprasza na debatę „Czy i jaka Parada Równości?”, w której zaproszeni goście zastanowią się nad sensem i właściwym kształtem organizacji wydarzenia. Wśród zaproszonych osób znaleźli się m.in. dr hab. Tomasz Basiuk, Anna Grodzka i prof. Ireneusz Krzemiński.

Wydarzenie odbędzie się już we wtorek 9 grudnia o godzinie 16:15 na Uniwersytecie Warszawskim, a dokładniej na Małym Dziedzińcu UW w sali 200 (II piętro) w budynku Samorządu Studentów UW.

– Do takiej debaty, prawdę mówiąc, przymierzamy się już od dłuższego czasu – komentuje Jej Perfekcyjność, Prezesa Queer UW. – Nareszcie udało się nam ją przygotować i zaprosić wspaniałych gości. Zapowiada się superdyskusja poniekąd wewnątrz środowiska pro-równościowego. I o to nam chodziło.

W opisie wydarzenia czytamy m.in.: „Rokrocznie przy okazji organizacji Parady Równości pojawiają się krytyczne głosy osób, będących przedstawicielkami_ami mniejszości, iż formuła wydarzenia nie przystaje do polskich realiów, nie sprawdza się i jest wręcz przeciwskuteczna. Dyskusja na temat tego, jakie strategie przyjmować powinien ruch LGBTQ i inne ruchy prorównościowe toczy się zresztą na całym świecie. Podstawowa różnica pomiędzy strategią asymilacyjną i rewolucyjną zarysowuje tylko oś sporu, która przedstawia uproszczoną wizję tego, co ruchy emancypacyjne – w szczególności zaś ruch LGBTQ – oferują w swoich działaniach.
Dalej, zadają sobie pytanie: „Czy to oznacza, że rzeczywiście specyfika naszego kraju tak silnie wpływa na emancypację ruchów LGBTQ? Czy strategie przyjmowane w innych miejscach na świecie nie sprawdzają się u nas? Czy maszerowanie w radosnym pochodzie rzeczywiście okazuje się mieć negatywny wpływ na postrzeganie grup mniejszościowych? Jak zatem działać? Jakie akcje przygotowywać i wspierać, by skuteczniej walczyć na rzecz grup marginalizowanych?

– To oczywiście tylko niektóre z zagadnień, jakie uda się nam poruszyć – tłumaczy JP. – Moim celem jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak sprawić, by milcząca większość zaczęła wreszcie zabierać głos i przychodzić na Paradę Równości. Chyba że okaże się, że cała idea paradowania jest zupełnie nieprzystająca do naszej rzeczywistości… 

Więcej informacji znaleźć można na wydarzeniu facebookowym tutaj oraz na stronach Queer UW tutaj. Wstęp na debatę jest wolny.

20141203
Grafika reklamująca wydarzenie na stronie www.queer.uw.edu.pl

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!