Warszawa, 11 sierpnia 2014 – Fundacja Wolontariat Równości, koordynująca organizację dorocznej Parady Równości, złożyła dziś do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Magdalenę Żuraw. Chodzi o podżeganie do popełnienia przestępstwa – zachęcanie do podpalenia instalacji „Tęcza” na pl. Zbawiciela w Warszawie.

Powodem jest wpis kandydatki PiS do Sejmu z 2011 roku w serwisie społecznościowym Twitter.com, w którym napisała: „Stawiam najlepszą szkocką whisky każdemu, kto podpali komunistyczną tęczę na placu Zbawiciela!”. Zdaniem Fundacji Wolontariat Równości, jest to podżeganie do popełnienia przestępstwa i powinno być ścigane przez prokuraturę.

– Niszczenie mienia publicznego jest przestępstwem. „Tęcza” jest instalacją artystyczną, więc jej niszczenie można dodatkowo odbierać jako próbę tłumienia wolności artystycznej. I dlatego właśnie chcemy, żeby sprawie przyjrzała się prokuratura – komentuje Jej Perfekcyjność z Fundacji Wolontariat Równości.

Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji – z prośbą o zajęcie się sprawą wpisu Magdaleny Żuraw zwróciło się do nich w ostatnich dniach bardzo wiele osób.
W swoim zawiadomieniu, Fundacja Wolontariat Równości zwraca uwagę na to, że Magdalena Żuraw jest osobą publiczną i tym bardziej powinna ważyć swoje słowa – oczekuje się od niej także większej odpowiedzialności za to, co wypowiada publicznie i do czego zachęca innych. Na co dzień Magdalena Żuraw jest publicystką współpracującą m.in. z „Uważam Rze”, „Gazetą Polską”, „Najwyższym Czasem!”, wpolityce.pl, niezalezna.pl, oraz fronda.pl.


Wpis M. Żuraw na Twitterze

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!