Warszawa, 21 listopada 2013 – „Osoby trans nie chcą być postrzegane przez pryzmat medycyny” zaczyna swój tekst dla queer.pl Jej Perfekcyjność. W nowym artykule zwraca uwagę na próbę depatologizacji zjawiska transpłciowości.

W nowym artykule trans zastanawia się – nieco autotematycznie – nad istotą zjawiska walki o usunięcie transpłciowości ze słownika medycyny. Jej zdaniem jest to wyjątkowe zjawisko, które nigdy wcześniej nie wydarzyło się w historii tej nauki.

„Bo nie chodzi o to, jak zjawisko to definiuje nauka – wszak już wiemy, że jest ona tylko jednym z narzędzi konstruowania porządku społecznego – ale o zmianę społeczną. I to właśnie osoby trans są pierwszymi, którym to trudne zadanie może się udać” – twierdzi w tekście Jej Perfekcyjność.

JP podkreśla, że osoby transpłciowe swoje istnienie niejako „zawdzięczają” medycynie, która wytworzyła je jako podmiot dyskursywny. Analiza Jej, choć naukowa, jest napisana dość prostym językiem, którym autorka stara się wyjaśnić skomplikowane czasem pojęcia socjologiczne.

Cały tekst dostępny jest w serwisie queer.pl. Trans współpracuje z portalem już od dłuższego czasu, co kilka tygodni zamieszczając tam nowe teksty.


Artykuł Jej Perfekcyjności na queer.pl

/wirtualnemedia.pl/ 

Wypowiedz się! Skomentuj!