Warszawa, 26 września 2013 – Od wczoraj na queer.pl przeczytać można wywiad Jej Perfekcyjności z twórcą tęczowej flagi Gilbertem Bakarem. Trans rozmawiała z nim podczas parady w Montrealu.

Urodzony w 1951 roku w stanie Kansas, Baker był aktywistą w zasadzie od najmłodszych lat. Miał to szczęście, że mógł uczestniczyć w początkach ruchów gejowskich (bo wtedy jeszcze nie „ruchów LGBT”).

– To naprawdę ciekawa postać – zdradza Jej Perfekcyjność. – Choć muszę też przyznać, że początkowo miałem do niego pewien dystans spowodowany różnicą pokoleniową.

W wywiadzie Gilbert Baker opowiada o tym, jak doszło do powstania projektu i pierwszej tęczowej flagi. CHoć od tego czasu minęło już 35 lat, flaga nadal jest symbolem ruchów LGBT. Nie było tak jednak zawsze i o tym również mowa w wywiadzie.
Gilbert Baker wykonał w tym roku 35 replik pierwszej tęczowej flagi. Wszystkie ponumerowane i podpisane trafiają do ważnych miejsc na świecie. Tę z numerem pierwszym otrzymał prezydent USA Barack Obama. 

– Choć tęczową flagę znają wszyscy w środowiskach LGBT, mało kto wie cokolwiek o jej twórcy – podsumowuje Jej. – Cieszę się, że dzięki tej rozmowie uda się jakoś lepiej upamiętnić artystę, który ją wymyślił.

Trans podkreśla także, że tekst spotkał się z ciepłym przyjęciem czytelników. Całą rozmowę przeczytać można tutaj.


Zapowiedź wywiadu JP na stronie głównej queer.pl

/wirtualnemedia.pl/ 

Wypowiedz się! Skomentuj!