Warszawa, 5 sierpnia 2013 – Rzecznik prasowy warszawskiej Parady Równości Jej Perfekcyjność oraz twórca tęczowej flagi Gilbert Baker będą honorowymi przewodniczącymi Fierté Montreal Pride 2013. Jako „Grand Marshalls” wydarzenia będą otwierać kilkusettysięczny pochód w sobotę 17 sierpnia.

W przemarszu ulicami Montrealu bierze udział rok rocznie ok. pół miliona osób. Sama manifestacja jest zwieńczeniem kilkunastodniowego festiwalu, w ramach którego odbywają się pokazy filmowe, debaty, spotkania, wystawy, wydarzenia sportowe i warsztaty. Honorowi przewodniczący wybierani są co roku spośród działaczek i działaczy LGBT na całym świecie – ich działalność ma być „inspiracją dla wszystkich osób w ruchu LGBT”. Rolą honorowych przewodniczących jest nie tylko uświetnienie i oficjalne otwarcie przemarszu wieńczącego serię wydarzeń, ale także zwrócenie uwagi na konieczność solidarności ruchów LGBT na całym świecie w kwestii przestrzegania praw człowieka w innych państwach. Właśnie dlatego w tym roku organizatorzy Fierté Montreal Pride postanowili zaprosić kogoś z Polski. Jej Perfekcyjność do Montrealu uda się na tydzień przed planowanym przemarszem, by wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących imprezie. 

– To olbrzymi zaszczyt dla mnie, dla całej Parady Równości, ale i dla Polski – komentuje Jej Perfekcyjność. – zaproszenie od Fierte Montreal Pride pokazuje jednak też, że sytuacja w Polsce jest naprawdę nie najlepsza i że zwraca uwagę opinii międzynarodowej. Warto przypomnieć, że w tym roku po raz kolejny przy okazji Parady Równości w Warszawie, kilkadziesiąt ambasad wystosowało list otwarty wspierający jej postulaty a Ambasada Norwegii przygotowała własną platformę, biorącą udział w przemarszu. Jest więc coś smutnego w tym zainteresowaniu sytuacją osób LGBT w naszym kraju.

Na stronie fiertemnotrealpride.com, organizatorzy piszą m.in.: „W Polsce nie istnieje żadna forma legalnego uznania istnienia par jednopłciowych, za co odpowiada w dużej mierze wpływ kościoła rzymskokatolickiego na opinię publiczną oraz jego aktywne działania w sferze politycznej.” Jej Perfekcyjność opisują jako „transpłciową działaczkę, socjolożkę i dziennikarkę, pasjonatkę walki o równe prawa i osobę queer numer jeden w Polsce”. Zwracają uwagę na jej działalność w Queer UW, Fundacji Wolontariat Równości oraz przy samej Paradzie Równości. Podkreślają, że jest najpopularniejszą trans-bloggerką w Polsce i że zaangażowana jest w projekt unijny dotyczący zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W Montrealu Jej Perfekcyjność spędzi kilka dni – spotykając się z lokalnymi działaczkami i działaczami ale także biorąc udział w debatach i spotkaniach informujących o sytuacji osób niehteronormatywnych w Polsce i Europie Środkowej.

Drugim honorowym przewodniczącym jest Gilbert Baker, który w czerwcu 1978 roku stworzył tęczową flagę, będącą dziś międzynarodowym symbolem ruchów LGBT. Jako działacz LGBT i przeciwnik działań wojennych, Baker współpracował przez kilka lat z pierwszym homoseksualnym radnym wybranym w USA, Harveyem Milkiem. Gilbert Baker maszerował wraz z Milkiem pod pierwszą, wyprodukowaną przez siebie tęczową flagą w trakcie San Francisco Gay Freedom Day Parade 25 czerwca 1978 roku. W tym roku obchodzić będziemy trzydziestopięciolecie powstania tęczowej flagi.

Fierté Montreal Pride odbywa się w tym roku pod hasłem „Our Flag, Our Life: RED” („Nasza flaga, nasze życie: czerwony”). Pierwsza manifestacja środowisk LGBT odbyła się w Montrealu w 1979 roku. Sponsorami wydarzenia są m.in. największy w kraju Bank TD, producent Viagry, miasto Montreal, prowincja Quebek i rządowa agencja zajmująca się dziedzictwem kulturowym kraju.


Logotyp Fierte Montreal Pride

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!