Warszawa, 2 lipca 2013 – Recenzja filmu „Parada” autorstwa Jej Perfekcyjności pojawiła się dziś w „Kulturze Liberalnej”. W tekście JP zastanawia się nad miejscem filmu w dyskursie na temat marszy środowisk LGBT.

Tekst „Prajd, czyli pride po bałkańsku” ukazał się w dwa tygodnie po Paradzie Równości i zarazem dwa tygodnie po premierze filmu. Co ciekawe, Parada Równości objęła patronatem medialnym film Dragojevicia.

– Ale to nie miało wpływu na treść mojej recenzji – tłumaczy trans. – Starannie oddzielam bycie działaczem a bycie naukowcem. W tym przypadku bliżej mi do stanowiska tego drugiego. Zresztą długo o tym z redakcją „Kultury Liberalnej” rozmawiałem.

W recenzji trans czytamy m.in.: „To, co mnie zaskoczyło, to podobieństwa pomiędzy filmowym przedstawieniem Prajdu 2008 w Belgradzie, a tym, co działo i dzieje się w Polsce. Naprzeciw niewielkiej grupy serbskich działaczek i działaczy LGBT staje niemalże armia ogolonych na łyso, uzbrojonych w pałki młodzieńców.
Jej Perfekcyjność zwraca też uwagę na amerykanizację przedstawienia, jakie proponuje reżyser. Traktuje to jako chwyt, który może uatrakcyjnić dzieło dla widza z kraju, gdzie marsze LGBT są czymś codziennym, ale powoduje, że trąci on schematycznością dla widzów z krajów takich jak Polska, gdzie nadal tego typu manifestacje wzbudzają emocje. Zwraca jednak uwagę na to, że tak jak reżyser kopiuje pewne wzorce z USA, tak organizatorzy parad często zastanawiają się nad tym, czy zasadne jest kopiowanie wzroca radosnej manifestacji z Zachodu.

– Ta debata pojawia się także przy organizacji Parady Równości – komentuje JP. – I rok rocznie musimy sobie odpowiedzieć na to, w jaką stronę mamy iść. Na razie w Warszawie dominuje przekonanie, że własnie karnawałowo-kolorowe rozwiązanie jest lepsze.

Kultura Liberalna to  polityczno-kulturalny tygodnik internetowy o profilu liberalnym, ukazujący się w każdy wtorek od roku 2009. Redaktorem naczelnym pisma jest Jarosław Kuisz. Witrynę internetową Kultury Liberalnej odwiedza miesięcznie średnio 15 000 użytkowników unikalnych.


Tekst Jej Perfekcyjności na stronach Kultury Liberalnej

/wirtaulnemedia.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!