Warszawa, 10 maja 2013 – Queer UW ogłosiło program konferencji „Seks/płeć/queer na Wschodzie. Rola (nie)normatywności seksualnej i płciowej w społeczeństwach państw Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej”, która odbędzie się w maju na Uniwersytecie Warszawskim.

Planowana początkowo na dwa dni, ostatecznie konferencja będzie mieć miejsce w piątek 24 maja. Wydarzenie rusza o godzinie 10:00 ale już pół godziny wcześniej rozpocznie się rejestracja uczestniczek i uczestników. Więcej znaleźć można na stronie Queer UW.

– Udało się nam znaleźć badaczki i badaczy zajmujących się tematem wyjątkowym – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Zderzenie teorii queer z tzw. perspektywą dalekowschodnią jest u nas rzadko spotykane. Cieszę się więc, że mimo wszystko, udało się nam skompletować tak ciekawe panele.

Niewątpliwą atrakcją będą wystąpienia dra hab. Jacka Kochanowskiego „Przepisywanie doświadczenia ciała. Kilka uwag z perspektywy teorii postkolonialnej”, czy też Moniki Ambroziak „Erotyzacja zachodnich mężczyzn przez japońskie kobiety”. Niespodzianką ma być pojawienie się drag queen Kim Lee, która wygłosi referat „Specyfika azjatyckiego postrzegania mężczyzn odgrywających role kojarzone z kobiecością na przestrzeni wieków”.
Poza tym swoje prezentacje przedstawią m.in.: dr Paulina Szkudlarek „>Wschód będzie tym wszystkim, czym Zachód nie jest< – o japońskich wolnościach i zniewoleniach z perspektywy queer”, Teresa Barańska „Nieheteronormatywna seksualność we wczesnym buddyzmie”, Anna Żołnik „Multiplikacja przekroczeń i seksualne Sein-zum-Tode, czyli o japońskim ero guro” czy też Martyna Pietrzak „Gender roles and gender stereotypes in South Korean comedy film >Lady Daddy

– To będzie fascynujący dzień i bardzo się cieszę, że udało nam się wszystko dopiąć na ostatni guzik – cieszy się JP. – Już teraz zapraszam wszystkie zainteresowane osoby, bo wstęp na konferencję będzie wolny.

Na sam koniec konferencji Queer UW zaplanowało pokaz azjatyckiego filmu „Happy Together” z 1997 roku. To dzieło opowiadające historię miłosną pomiędzy dwójką mężczyzn w specyficznej, nieeuropejskiej estetyce.


Plakat reklamujący konferencję

Trailer filmu „Happy Together”

/PAP/ 

Wypowiedz się! Skomentuj!