Warszawa, 12 kwietnia 2013 – Kolejna impreza w mieszkaniu Jej Perfekcyjności. Już za tydzień – okazją jest doroczny Dzień Milczenia.

Trans obchodzi dzień rok rocznie i poświęca mu zawsze wiele uwagi. W 2007 roku media LGBT podchwyciły temat i ogłosiły trans jedyną osobą w kraju milczącą cały dzień.

– Rzeczywiście, wówczas nie odezwałem się ani słowem – przyznaje Jej Perfekcyjność. – Miałem ze sobą karteczki z tekstem, które rozdawałem tym, co chcieli coś ode mnie usłyszeć. Na zajęciach, w szatni, w tramwaju, gdziekolwiek wówczas się wybrałem.

Na kartce JP napisane było: „Proszę zrozum moje powody do nieodzywania się dzisiaj. Biorę udział w Dniu Milczenia, międzynarodowym ruchu młodzieżowym, który jest protestem przeciw milczeniu, w którym lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transseksualne i im przychylni są zmuszeni pozostawać. Moje celowe milczenie jest echem ich milczenia, które jest spowodowane prześladowaniem, uprzedzeniami i dyskryminacją. Wierzę, że przerwanie tego milczenia jest pierwszym krokiem w kierunku walki z tymi niesprawiedliwościami. Pomyśl o głosach, których dzisiaj nie słyszysz. Co Ty zamierzasz zrobić, by przerwać to milczenie?” Jest to tradycyjne przesłanie, kierowane tego dnia do wszystkich.
W Polsce Dzień Milczenia odbył się po raz pierwszy w 2006 roku. W tym roku trans postanowiła przeżyć go inaczej niż zwykle. Na imprezie „Głośny Dzień Milczenia” zamierza przerywać ciszę. Jak podkreśla, chce w tym roku krzyczeć i nie dać się zagłuszyć. Symbolicznie i dosłownie.

– To rok dla mnie wyjątkowy, bo przecież dwa miesiące temu ktoś zaatakował mnie i moich gości z pobudek homo- i transfobicznych – mówi Jej. – Ich celem było zastraszenie nas, przegonienie. A ja się nie dam. Ja sobie nie pozwolę. Jestem tutaj i zamierzam zaznaczać swoją obecność.

W sprawie ataku na imprezę Jej Perfekcyjności policja umorzyła dochodzenie z powodu niewykrycia sprawców. Trans złożyła wczoraj do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy zażalenie na decyzję i liczy na wznowienie procedury zgodnie ze wskazówkami, które umieściła w uzasadnieniu zażalenia.


Grafika zapowiadająca imprezę u Jej Perfekcyjności

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!