Warszawa, 21 marca 2013 – Rafał Majka będzie gościem zaplanowanego na poniedziałek na godzinie 17:00 i organizowanego przez Queer UW spotkania „Gender i queer radykalnie – postpłciowość i radykalizmy queer”. Trans zaprasza serdecznie.

Spotkanie zapowiada się bardzo ciekawie. Swoje przybycie na nie na facebooku potwierdziło już ponad 120 osób. To właśnie sprawiło, że… wciąż nie wiadomo gdzie się ono odbędzie! Queer UW szuka bowiem odpowiedniej sali.

– Początkowo wydawało się, że zjawi się kilkanaście, maksymalnie 20 osób – wyjaśnia Jej Perfekcyjność, Dyrektora Queer UW. – Wiemy, że te 120 z facebooka na szczęście raczej się nie sprawdzi, ale na pewno zainteresowanie jest większe, niż przewidywane początkowo i dlatego szukamy odpowiedniej sali. Do piątku wszystko powinno się wyjaśnić.

Spotkanie zapowiadane jest następującymi pytaniami: „Czym jest postpłciowość? Czy żyjemy w świecie, gdzie każdy i każda może być tym i tą, kim chce – w świecie-hipermarkecie, w którym komponujemy swoją własną płeć, tak jak nam pasuje w danej chwili? Czy świat postpłciowy jest pewnym postulatem na przyszłość, horyzontem, do którego musimy dojść powoli liberalnymi krokami? Jak wygląda i gdzie jest queerowa utopia? Czym jest/ nie jest queer w neoliberalizmie? Czy queer to tylko płciowość i seksualność? Czy teorie queer jako projekty generalnie rzecz biorąc antywykluczeniowe, egalitaryzujące, są też projektami antykapitalistycznymi? Jak się myśli o płci i seksualności, jeśli znika nam z optyki perspektywa klasowa?” Spotkanie będzie podzielone na dwie części, które łączą się ze sobą w taki sposób, że jedna stanowi warunek drugiej.
Gość spotkania, Rafał Majka, to absolwent filologii angielskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Współredaktor czasopisma naukowego poświęconego studiom queer InterAlia. Obecnie jest doktorantem Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS w zakresie kulturoznawstwa; w dysertacji bada perspektywy radykalnej polityki na styku studiów queer i studiów postanarchistycznych. Jego zainteresowania obejmują studia kulturowe, gender oraz queer studies, feminizm, filozofię polityczną, współczesne teorie krytyczne, antropologię oraz ruchy społeczne. W tym roku ukazała się pod jego redakcją książka „Postpłciowość? Praktyki i narracje tożsamościowe w ponowoczesnym świecie?” (wyd. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, pod red. A.E. Banot, A. Barabasz i R. Majka).

– Radykalny queer jest w Polsce w zasadzie nieobecny, dlatego cieszę się, że udaje się nam ten nurt zaprezentować na Uniwersytecie Warszawskim – komentuje Jej Perfekcyjność. – Wierzę, że to będzie superciekawe spotkanie.

Spotkanie dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.


Plakat reklamujący spotkanie „Gender i queer radykalnie”

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!