Warszawa, 22 lutego 2013 – W najnowszym tekście dla queer.pl, Jej Perfekcyjność pisze: „Bzdura kryjąca się (…) powszechnych przekonaniach ma poważne konsekwencje w życiu wielu studiujących ludzi”. Felieton ukazał się dziś na stronach portalu i już wywołuje dyskusje.

JP zaczyna tekst od rzeczy najbardziej, wydawałoby się, oczywistej. Od kwestii toalet. Osoby trans w wielu badaniach podkreślają bowiem, że korzystanie z toalet jest jedną z trudniejszych rzeczy, z jakimi muszą sobie radzić w przestrzeni publicznej. 

– To kwestia czegoś, co nazywa się „passingiem” – wyjaśnia JP. – Czyli „dopasowaniem się” czy też „przejściem do” takiej formy, która sprawia, że osoby wkoło nie mają wątplwiości czy dana osoba jest mężczyzną czy kobietą. Mnie to nie dotyczy tak bardzo, bo wygląd mam męski i przez to mogę korzystać z męskiej toalety bez problemów…

W tekście Jej Perfekcyjność zwraca uwagę na to, że to niejedyne miejsca i sytuacje silnie upłciowione – w sposób systemowy – które rodzić mogą pewne problemy. Podaje przykład przebieralni sportowych i samych zajęć wychowania fizycznego. Przebieranie się w takich miejscach jest dla niektórych osób trans wyjątkowo trudne. Najłatwiejszym rozwiązaniem – jak i w przypadku toalet – wydaje się „odpłciowienie” ich i uczynienie inkluzywnymi. Jej Perfekcyjność zwraca jednak uwagę, że dla niektórych osób takie rozwiązanie może być opresyjne – np. dla wyznawców i wyznawczyń niektórych religii, które wymagają zachowania rozłączności płci.
JP zajmuje się także formularzami i pytaniem o płeć w trakcie różnych rejestracji na uczelniach. Zwraca uwagę, że informacja o płci jest w zasadzie uczelni zbędna. Wszyscy są bowiem traktowani merytorycznie, więc kwestia posiadanej płci czy genderu wydaje się w ogóle nieistotna dla środowiska akademickiego. W tekście w ten sposób rozprawia się także z innymi sytuacjami.

– Niewiele mówi się w sumie o osobach trans w środowisku akademickim – podsumowuje. – Rozumiem, że to mniejszości i to na pewno nie najliczniejsza. Ale właśnie fakt, że osób takich jest mało, powinien być dla nas wezwaniem, by tym bardziej zwracać na nie uwagę i wzmacniać ich głos w przestrzeni publicznej.

Tekst i zawarte w nim tezy związane są ze study sesion, w której uczestniczyła Jej Perfekcyjność. Spotkanie pod hasłem „TransForming Universities” zorganizowało w lutym w Strasburgu ANSO przy wsparciu Rady Europy.


Nowy tekst na stronach queer.pl

/wirtualnemedia.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!