Warszawa, 19 lutego 2013 – Podczas posiedzenia Parlamentu Studentów UW, zaplanowanego na czwartek 21 lutego, odbędzie się prezentacja i dyskusja nad wynikami raportu „Kobiety samorządu UW”. Przygotowane przez Queer UW badanie dotyczy partycypacji wyborczej kobiet w strukturach samorządu studenckiego na Uniwersytecie Warszawskim.

Z propozycją zaprezentowania wyników podczas posiedzenia wyszło Queer UW. Prezydium Parlamentu Studentów UW wyraziło na to zgodę i zaplanowało odpowiedni punkt w porządku obrad. Informację na ten temat znaleźć można na stronie Parlamentu Studentów UW.

– Fajnie, że Prezydium zgodziło się na tę prezentację – cieszy się JP. – Przecież o to chodzi, żeby wyniki takiego właśnie badania mogły mieć jakiś wpływ na rzeczywistość, prawda?

W badaniu Queer UW wyszło na jaw, że w Parlamencie Studentów UW kobiety są niedoreprezentowane. Mimo że stanowią ponad 66 proc. studiujących na UW osób, w latach 2011-2013 w Parlamencie Studentów UW zasiadało tylko 41-48 proc. kobiet. Raport jest jednak dużo bardziej szczegółowy i analizuje sytuację we wszystkich 54 jednostkach samorządu studenckiego na uniwersytecie.
Parlament Studentów UW jest najwyższym organem samorządu studenckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Zasiada w nim ponad 80 osób reprezentujących poszczególne jednostki dydaktyczne uczelni. Wybory do PS UW mają charakter bezpośredni.

– Mam nadzieję, że zaprezentowane wyniki będą początkiem dyskusji na temat partycypacji kobiet w wyborach, ale i w ogóle debaty nad aktywnością studencką w samorządzie – podsumowuje Jej Perfekcyjność. – Myślę, że taka dyskusja jest nam bardzo potrzebna.

Cały raport jest dostępny on-line na stronach Queer UW. Wstęp na posiedzenia Parlamentu Studentów UW jest wolny – może w nich wziąć udział każda osoba. Posiedzenia odbywają się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego w sali 200 w budynku Samorządu Studentów UW (ul. Krakowskie Przedmieście 24).


Okładka raportu „Kobiety Samorządu UW”

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!