Warszawa, 11 grudnia 2012 – Wczoraj ruszyły zapisy na otwarte dla wszystkich chętnych zajęcia JP „Osobno i razem„, „Jak queerować rzeczywistość?” oraz „Płeć i gender” w Uniwersytecie Otwartym UW. Kursy ruszają w styczniu 2013.

Na zajęcia zapisać może się każda osoba posługująca się językiem polskim, która ukończyła 16 lat. To drugi trymestr, w którym skorzystać można z możliwości zapisania się do JP. Zajęcia „Osobno i razem” cieszyły się podczas dotychczasowych rekrutacji największym zainteresowaniem.

– W grudniu zakończy się pierwszy trymestr tych zajęć – opowiada Jej Perfekcyjność. – Ponadtrzydziestoosobowa grupa będzie mogła podzielić się wrażeniami w ankiecie ewaluacyjnej. Ale wydaje mi się, że wszystko poszło zgodnie z planem i zajęcia okazały się dla nich cennym doświadczeniem.

W opisie kursu czytamy: „Czym jest współcześnie miłość? Czemu przyrzeczenie „i że cię nie opuszczę aż do śmierci” bardziej nas bawi niż wiąże? Czy istnieje ludzka wspólnota, czy staliśmy się zbitą masą, czy może odpadkiem ludzkim? Strumień postmodernizmu, ponowoczesności, współczesności, czy jakkolwiek by nazwać dzisiejszą epokę, w której wszyscy jednakowo jesteśmy osadzeni – płynie szybkim nurtem. Kurs przewidziany jest dla wszystkich osób, które szukają zrozumienia w galimatiasie, w jaki wpakowała nas rzeczywistość. Oparty na refleksji Zygmunta Baumana oraz innych socjologów i psychologów społecznych, kurs ma na celu opisanie i ujęcie w ramy refleksji naukowej podstawowych zjawisk związanych z miłością, uczuciowością, seksem, związkami, relacjami międzyludzkimi i samotnością.” Zajęcia odbywać będą się we wtorki o 18:00.
Kurs „Płeć i gender” był już oferowany przez Uniwersytet Otwarty UW w minionych trymestrach. W opisie zajęć czytamy: „Celem kursu jest zapoznanie Słuchaczy i Słuchaczek z podstawowymi pojęciami i teoriami społecznymi poruszającymi tematykę gender i płci. Poszczególne spotkania kursowe poświęcone będą kolejnym aspektom styku pojęć gender i sex. Interdyscyplinarne podejście do problematyki wiąże się z koniecznością poznania kilku podstawowych tekstów, które konstytuują te pojęcia w dyskursie poszczególnych dziedzin naukowych jak i na ich styku.” Zajęcia odbywać będą się w poniedziałki wieczorem.

– Najbardziej zaawansowanym akademicko kursem jest na pewno „Jak queerować rzeczywistość?” – zdradza trans. – To solidna dawka wiedzy dotyczącej queer studies połączona z analizą praktycznych przykładów i próbą znalezienia pewnych konkretnych rozwiązań. Mam nadzieję, że znajdzie się wymagana grupa chętnych.

Celem Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego jest zapewnienie osobom dorosłym różnych form kształcenia się na wysokim poziomie, zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami oraz dostosowanych do ich indywidualnych możliwości, a także stworzenie centrum edukacji otwartej, które zapewni dynamiczny rozwój kształcenia ustawicznego w Polsce.

Kursy Jej Perferkcyjności w Uniwersytecie Otwartym UW:
Osobno i razem. Zrozumieć współczesną miłość, relacje i samotność
Płeć i gender. Interdyscyplinarne wprowadzenie do tematyki
Jak queerować rzeczywistość? Queer studies dla początkujących


Strona z kursem JP w Uniwersytecie Otwartym UW

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!