Warszawa, 10 grudnia 2012 – Po miesiącach pracy – dziś ogłoszenie wyników badania „Kobiety Samorządu UW”. Oficjalna prezentacja odbędzie się o 16:00 w budynku Samorządu Studentów UW w sali 200.

Trans koordynowała pracę dziesięcioosobowego zespołu, który przeprowadził pierwsze tak kompleksowe i szeroko zakrojone badanie dotyczące udziału kobiet we władzy na Uniwersytecie Warszawskim.

– Przeanalizowałyśmy i przeanalizowaliśmy blisko 1,5 tys. stron protokołów wyborczych, przeprowadziłyśmy i przeprowadziliśmy 20 wywiadów i czas ogłosić wyniki – mówi Jej Perfekcyjność, Dyrektora Queer UW. – Nasza e-publikacja będzie darmowa i ukaże się dziś chwilę po ogłoszeniu wyników na spotkaniu.

Czy kobiety chcą startować w wyborach samorządowych na Uniwersytecie Warszawskim? Czy są wybierane przez osoby głosujące? Czy mają rzeczywiście władzę? I czy chciałyby wprowadzenia kwot w wyborach na UW? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w raporcie podsumowującym badania.
Samorząd Studentów UW podzielony jest na ponad 50 samorządów jednostkowych – wszystkie zostały dokładnie zbadane i policzone. Dlatego badanie ma tak unikalny charakter – nie tylko przenosi debatę mającą miejsce w sferze publicznej na poziom uczelni i działania w środowisku lokalnym, ale dodatkowo pozwala zderzyć konkretne liczby, uwzględniając specyfikę danych jednostek samorządu.

– Wiemy, że istnieją miejsca bardziej i mniej sfeminizowane na UW i nasz raport uwzględnia ten czynnik – wyjaśnia JP. – Warto zaznaczyć, że w publikacji znajdzie się ponad 500 wykresów i 50 tabel, które ilustrują zebrane dane. Chcemy pokazać, jak kobiety i mężczyźni radzą sobie na UW w zdobywaniu władzy samorządowej.

Trans podkreśla, że doświadczenia zodbyte w tym zakresie na uczelni, podobnie jak wcześniej w samorządach szkolnych, są istotnymi czynnikami kształtującymi postawy w dorosłym życiu w trakcie wyborów do organów samorządu terytorialnego albo w wyborach powszechnych. Raport pod red. Jej Perfekcyjności przygotował zespół w składzie: Magdalena Brożyna, Olga Czeranowska, Maria Kruszyńska, Krzysztof Jarocki, Marta Marcjanik, Luiza Organek, Emilia Ozga, Ilona Sekular i Stefania Wyszyńska.


Okładka raportu „Kobiety samorządu UW”

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!