Warszawa, 9 listopada 2012 – Poznaliśmy termin najbliższej Parady Równości. Manifestacja przejdzie ulicami Warszawy w sobotę 15 czerwca o godzinie 15:00. Organizatorzy zamierzają poprosić o patronat nad wydarzeniem Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Rusza także konkurs na hasło przemarszu.

Na trzy dni przed listopadowymi przemarszami, Fundacja Wolontariat Równości postanowiła ogłosić termin przyszłorocznej Parady Równości. Organizatorzy zamierzają zwrócić się z prośbą o objęcie patronatem honorowym do Prezydenta Bronisława Komorowskiego. 

– Prezydent wiele razy podkreślał, jak ważne jest poszanowanie różnorodności i że Polska powinna właśnie na niej być budowana. Dlatego chcemy poprosić, by objął patronatem honorowym Paradę Równości 2013. To przecież największe regularnie organizowane wydarzenie wspierające różnorodność w Polsce po 1989 roku – mówi Jej Perfekcyjność, rzecznik prasowy Parady Równości. 

Dodaje przy tym, że w trakcie spotkania z przedstawicielami kościoła prawosławnego w styczniu 2011 mówił: „Różnorodność wzbogaca nas wszystkich”, zaś na spotkaniu na Sejneńszczyźnie w kwietniu 2012, że „różnorodność to bogactwo, na którym w przeszłości opierała się wielkość Rzeczpospolitej”. W lutym 2011 podkreślał, że „różnorodność nie jest wcale zagrożeniem”. Podczas otwarcia Europejskiego Kongres Kultury we Wrocławiu Prezydent B. Komorowski powiedział: „Jedność europejska musi uwzględniać różnorodność, wtedy można uzyskać pełnię europejskości, z całym jej skomplikowaniem tradycji, kultury, języków, wyznań, z całą jej wspaniałą różnorodnością.” Organizatorzy Parady Równości zaznaczają, że w przeciwieństwie do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Komorowski nie obawia się obejmowania patronatem manifestacji. Organizatorzy liczą także, że ich ideę u Prezydenta poprze jego doradca prof. Tomasz Nałęcz, który w 2010 roku podkreślał: „Kiedy byłem jeszcze posłem i Wicemarszałkiem Sejmu i ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, łamiąc prawo, zabronił Parady Równości w Warszawie, demonstracyjnie poszedłem na Paradę mówiąc, że w tej sytuacji każdy z Polaków powinien czuć się gejem.” 

Nie jest jeszcze znana trasa przemarszu w czerwcu 2012. Organizatorzy zaznaczają, że podać ją zamierzają na miesiąc przed wydarzeniem. W 2012 organizacje przeciwników równości zorganizowały na trasie Parady Równości legalne zgromadzenia, które mogły z przyczyn formalnych zablokować przemarsz. Dlatego na trzy dni przed wydarzeniem, w porozumieniu z policją i Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warszawy, postanowiono trasę zmienić. Znowelizowana ustawa o zgromadzeniach publicznych daje jednak możliwość odmowy rejestracji zgromadzenia w miejscu, gdzie wcześniej zgłoszona zostanie inna manifestacja. Z tej możliwości skorzystać chce Fundacja Wolontariat Równości, która formalnie odpowiada za zgłoszenie i organizację wydarzenia. Nad całym wydarzeniem czuwa Komitet Organizacyjny, który ma otwarty dla wszystkich zainteresowanych charakter. W roku 2011 Paradę Równości oficjalnie poparły przedstawicielstwa 11 Ambasad w Polsce w tym Ambasador USA Lee A. Feinstein, a na samym przemarszu pojawił się Ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnett. W skład Komitetu Honorowego weszli wówczas również m.in.: Ryszard Kalisz, Anna Grodzka, Robert Biedroń, Janusz Palikot, Leszek Miller, Marek Borowski, Jerzy Wenderlich, Andrzej Celiński, Marek Balicki, Joanna Senyszyn, Genowefa Grabowska, Maria Szyszkowska, Tomasz Raczek oraz wielu artystów. 

Rusza także oficjalnie konkurs na hasło Parady Równości 2013. Tradycją stało się, że każda osoba chętna może wysłać swoją propozycję hasła na adres konkurs@paradarownosci.eu. W tym roku zgłoszenia przesyłać można do końca roku. Po Nowym Roku to internautki i internauci zadecydują w głosowaniu o tym, która z nadesłanych propozycji ostatecznie zostanie wybrana na hasło. Dla autorki/autora czeka zaś nagroda finansowa.

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!