Warszawa, 13 listopada 2012 – W debacie „Czy w Polsce powstanie ruch Sojuszników LGBT?” wezmą udział Jody Huckaby (PFLAG USA), prof. Ireneusz Krzemiński (Instytut Socjologii UW) oraz Zofia Jabłońska (KPH). Debatę zaplanowano na wtorek 20 listopada na godzinę 17:30.

Spotkanie, które odbędzie się w sali 317 Ośrodka Studiów Amerykańskich UW (al. Niepodległości 22) poprowadzi Jej Perfekcyjność. Organizatorami wydarzenia są Queer UW i Kampania Przeciw Homofobii.

– Zastanawiamy się, czy Polska jest na tyle specyficzna i inna od USA, że u nas ruch taki nie może powstać – wyjaśnia Jej Perfekcyjność, Prezesa Queer UW. – Doświadczenie Jody’ego i wiedza polskich ekspertów może pozwolić nam znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Ruch Sojuszników LGBT to potoczna nazwa osób heteroseksualnych, które wspierają walkę o prawa środowisk nieheteronormatywnych. W USA zrzeszają się w organizacje, które nazywa się często po prostu „gay-straight alliance” (choć często nazwy tej używa się przede wszystkim w odniesieniu do organizacji szkolnych i akademickich). Do najważniejszych tego typu organizacji należą w USA m.in.: Gay & Lesbian Advocates & Defenders (GLAD), Gay & Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD) oraz Parents, Families and Friends of Lesbians and Gays (PFLAG).

Dyrektorem PFLAG jest Jody Huckaby – i to właśnie on będzie jedną z osób, która weźmie udział w spotkaniu we wtorek 20 listopada. Jody po raz pierwszy odwiedza Polskę i w ramach cyklu spotkań weźmie udział także w tej debacie.

– Zapowiada się ciekawie, bo ruch Sojuszników LGBT w Polsce w zasadzie nie istnieje, zaś na świecie ma się całkiem dobrze – komentuje trans. – To dla mnie zaszczyt, że dane mi będzie poprowadzić tak interesującą debatę!

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Z Jodym Huckaby spotkać się można także w czwartek 15 listopada o 18:00 w sali 401 w Instytucie Socjologii UW (ul. Karowa 18). Tam bowiem gość będzie wygłaszał krótki wstęp do projekcji filmu „Modlitwy za Bobby’ego”.


Plakat reklamujący debatę o Sojusznikach LGBT

/Życie Warszawy/

Wypowiedz się! Skomentuj!